Co se týče letošního množství medu, každý včelař to vidí jinak.

„Jsou oblasti, kde je to horší. Řekl bych, že u nás na Hranicku máme lepší průměr a medu je zde relativně dostatek," hodnotí letošní situace včelař Juráň. Říká, že kdo se o včely dobře staral, med má.

V celoevropském měřítku ale medu chybí. „V Evropě je medu málo a tak jde jeho cena stále nahoru. Cena okolo 150 korun za kilo mi v našich podmínkách přijde akorát," říká zkušený včelař.

Jeho včelařství dodává med do Olomouce a Ostravy, v Hranicích jej koupíte v informačním centru na zámku nebo prodejně farmářských potravin v Albertu.

Přímo do ruky

„Nejvíc medu stejně prodám u nás na dvoře. Lidé si jej rádi koupí přímo z ruky," přiznává Jaroslav Juráň. Dodává, že zrovna otevírá nový obchůdek ve Skaličce vedle pošty.

Jeho zboží už se dostalo do Japonska, Číny i Keni.

„Když chtějí lidé dovést do vzdálených míst něco typicky českého, nakoupí třeba pět kilo medu a darují ho přátelům a pracovním partnerům na druhé straně světa," chlubí se včelař.

Sám vlastní čtyři sta včelstev, které rozprostřel na čtrnácti stanovištích.

„Do příštího roku bych chtěl chov rozšířit," plánuje Juráň. V současné době provádí pravidelnou preventivní léčbu nařízenou státní veterinární správou. „Včely jsem zazimoval na konci července, kdy se stáčí poslední med," popisuje péči o včelstva Juráň. Teď se připravuje na další sezonu, což obnáší opravy úlů a kočovných vozů. Včely se probouzí na konci února, tím se koloběh zase odstartuje.

Autorka: Veronika Hlavinková