Už dva roky plánuje vedení zoo na Svatém Kopečku společný výběh pro bílé arktické vlky a medvědy baribaly. Výstavbě zatím bránil nedostatek peněz, vedení zoo však věří, že letos by se se stavbou mohlo začít.

„Projekt je připravený, máme podanou žádost na magistrátu města Olomouce, kterou by se měla na svém jednání zabývat tento týden městská rada. Předpokládáme však, že se určitě začne stavět letos,“ řekl ředitel zoo Radomír Habáň.

Původní medvědinec považuje vedení zahrady za nedostačující. Stavba je zastaralá a ve špatném stavu. Neodpovídá navíc současným požadavkům na chov zvířat v zoologických zahradách. „Výběh kritizují také naši návštěvníci. Chceme v tomto případě využít nových trendů a vytvořit volný přírodní prostor. Navíc medvědi v zoologické zahradě přitahují návštěvníky a smečka vlků pohybující se mezi nimi bude určitě pro lidi na pohled velmi zajímavá podívaná,“ pokračoval ředitel.

Lávky pro lepší výhled

Přestavba prostoru o velikosti přibližně 1,7 hektaru by měla stát asi šest až sedm milionů korun. „Umístíme uvnitř terénní nerovnosti tak, aby se medvědi nemohli dostat k vlkům v případě, že budou mít mláďata. Součástí areálu bude dřevěný srub s řadou lávek, ze kterých bude možno sledovat symbiózu zvířat v oploceném výběhu. Musíme zajistit také bezpečnost diváků. Lávky a podhledy však budou koncipované tak, aby člověk měl možnost sledovat zvířata bez jakékoli bariéry,“ přiblížil stavbu ředitel.

Chystá se pavilon levhartů i lidoopů

Společný výběh mědvědů a vlků není jediným plánem zoologické zahrady na Svatém Kopečku. Připravený je například návrh na pavilon levhartů mandžuských a pak také nová odchovna krmných zvířat. Hotový je navíc projekt nového pavilonu lidoopů, kde by návštěvníci měli najít i informační centrum. V tomto případě však stavba záleží na dotacích z Evropské unie.

„Projektový návrh pavilonu lidoopů je sice dokončený, ale doposud se nám nepodařilo zajistit částku přibližně 150 milionů korun, což je pro nás velká suma. Jdeme tak bohužel zatím cestou menších úprav a novinek. Věříme, že je to otázka času,“ vysvětlil Habáň.

Už koncem ledna se návštěvníci zahrady mohou těšit na zvířecí novinku. „Na přelomu ledna a února bychom měli z ruského Jekatěrinburgu dovézt nový přírůstek zvíře. Je jím kunovitá šelma, Charza, velmi zajímavé a hezké zvíře, které je v přířodě k vidění jen v málo a v zahradách také není moc rozšířené,“ doplnil.