Zatímco normální smrtelník se musel do studeného počasí, které spíše než doznívající babí léto připomínalo první zimní dny, vybavit teplým oblečením, čepicí a šálou, u břehu Laguny se v plavkách rozcvičovali otužilci.

Ani mrazivý vítr a ledová voda je neodradily od účasti na tradičním memoriálu Františka Venclovského na počest slavného přerovského rodáka a přemožitele kanálu La Manche. Ve vodě bylo přitom tepleji než na souši – naměřená teplota v laguně dosáhla devíti stupňů Celsia, venku ale bylo pouze pět.

U startu se sešlo na jednačtyřicet závodníků, kteří soutěžili v několika disciplínách - plavání na 250, 500 a 750 metrů. „Zahajujeme tak sezónu zimního plavání,“ přiblížil soutěž předseda oddílu dálkového a zimního plavání TJ Spartak Přerov Milan Svoboda.

Podle jeho slov se memoriál v minulosti konal na venkovním bazéně v Přerově, ten je ale nyní odstavený. Soutěž měla tedy na laguně svou premiéru. „Většina plavců je radši, když závod absolvují na otevřené vodě,“ vysvětloval Svoboda.

Do Přerova se na memoriál sjeli závodníci z celé republiky. Vedle profesionálních plavců to byli i junioři. „K plavání jsem se dostal přes tátu a s otužováním jsem začal asi ve dvanácti letech,“ řekl Jan Tichý, který je absolventem brněnského gymnázia.

Nejstarším šampionem závodu byl Dušan Věženský z Olomouce. Ten i ve svých dvaaosmdesáti letech dokázal uplavat ve studené vodě 250 metrů. Přestože na něm po zvládnutí náročného závodu bylo znát vyčerpání, o zimním plavání mluvil s nadšením. „Ve studené vodě trénuji třikrát týdně a jen v loňském roce jsem se zúčastnil šestnácti závodů,“ řekl.

Vítězem soutěže na 250 metrů se stal teprve čtrnáctiletý žák Základní školy Za mlýnem v Přerově Jaroslav Zaoral, který před nedávnem získal první místo v mistrovství republiky ve stylu prsa.

Tomu fandí celá rodina a jeho bratr Vlastimil na laguně doplaval v těsném závěsu za ním. „Děda začínal s Františkem Venclovským a plavu i já,“ poznamenal jejich otec, který se zúčastnil závodu na 750 metrů.

Úspěšné byly na memoriálu v Přerově dvě ženy. V soutěži na pět set metrů zvítězila Alena Hegyiová z Brna a disciplínu na 750 metrů nejlépe zvládla Lenka Pacáková z Přerova.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika