Rozvojové partnerství Regionu Hranicko jako správce dotačního Programu LEADER „Měníme Hranicko“ vyhlásilo v pondělí 8. března Výzvu k podávání žádostí o dotace.

Ta potrvá až do konce dubna, poté budou obdržené žádosti vyhodnoceny výběrovou komisí a mezi ty nejzajímavější bude rozděleno téměř deset milionů korun.

Tak jako v minulých letech se i letos mohou o dotace ucházet zemědělci, lesní hospodáři, obce, neziskové organizace či podnikatelé v cestovním ruchu.

Objekty a technologie v zemědělství, nová lesnická technika, veřejná prostranství, penziony a ubytovny, podnikatelsky provozovaná sportoviště, naučné trasy či hipostezky, to jsou typické projekty, které dostanou letos zelenou.

„Výčet možných záměrů je ještě delší,“ doplňuje k tomu manažer Rozvojového partnerství František Kopecký a dodal: „Důležité je, aby se plány shodovaly s výčtem typových aktivit a s dalšími podmínkami, které pravidla Programu LEADER stanovují.“

Celý proces vyvrcholí na podzim, kdy budou dotace definitivně posvěceny Státním zemědělským intervenčním fondem, pak už se bude moci začít stavět a nakupovat.

„Letos máme k dispozici nejvíce peněz z celé šestileté délky programu. Finance by měly vyjít zhruba na 10 až 15 projektů. Dále tak rozšíříme skupinu 25 žadatelů, kteří byli v Programu LEADER úspěšní v minulých dvou letech,“ upřesnil příznivé dopady programu na Hranicko František Kopecký.