Dotační program určený pro rozvoj Hranicka vyhlašuje místní akční skupina (MAS) Rozvojové partnerství Regionu Hranicko. Program podporuje nejpřínosnější projekty ve vybraných oblastech.

„Žadatelé o dotaci musejí splnit více než deset kritérií. Projekt, který přetváří nevyužité prostory, a zavádí tak v obci novou službu či výrobu, je hodnocen lépe než ten, který je zaměřený jen na obnovu a vylepšení stávajícího zázemí podniku,“ uvedl manažer MAS František Kopecký.

Poprvé letos MAS vyhlásila oblast zakládání a rozvoje mikropodniků, ve které k uskutečnění doporučila celkem pět žádostí o dotaci.

„Za získané peníze hodlám rozšířit zázemí firmy, protože v jejím areálu postavím další budovu. Nově také zavedu prodej sypkých stavebních materiálů a kameniva,“ vysvětlil majitel stavební firmy v Horním Újezdě Pavel Orság.

Dotace přitom pokryje téměř polovinu celkových nákladů.

Truhlářství v Býškovicích, které vyrábí nábytek na zakázku, díky penězům z dotačního programu rozšíří své strojové vybavení.

„Nakoupíme dvě nová zařízení na opracování dřeva, ale peníze využijeme i na rekonstrukci dílny,“ sdělil majitel truhlářství Tomáš Lesák.

Podnikatelé však rozšíří své služby i přímo v Hranicích. Nově ve městě vznikne prodejna alternativního vytápění a sklenářství v Alešově ulici obohatí svou nabídku o broušení skla.

Nový software i stroje do sýrárny

Hranická firma zabývající se grafickými návrhy kuchyní, koupelen a dalších interiérů za získané peníze nakoupí nový profesionální software, výkonné počítače a tiskárnu.

V oblasti potravinářských produktů podali své projekty pouze dva žadatelé. Oba byli doporučeni k získání dotace.

Novou technologii na sušení ovoce si za peníze z dotace pořídí pěstitel z Lučic u Bělotína, zatímco majitelka farmy v Porubě u Hustopeč nad Bečvou nakoupí nové stroje a rozšíří produkci sýrů a másla.

Vybrané projekty se musí podrobit kontrole Státního zemědělského intervenčního fondu, který je definitivně schválí až na podzim.

„Lidé dostanou tolik peněz, o kolik si v projektech požádali. Maximálně ale mohou získat jeden a půl milionu korun. Žadatelé musí nejprve své projekty uskutečnit, peníze pak obdrží zpětně,“ dodal Kopecký.

Dotační Program Leader, který rozděluje peníze ze státního rozpočtu, se zaměřuje na zlepšování kvality života ve venkovských oblastech, posílení ekonomického prostředí, vznik nových pracovních míst a zhodnocení přírodního a kulturního dědictví.

Iveta Podešvová