Velkou radost čtvrteční informace z ministerstva přinesla do Hranic a do všech obcí v okolí, kde měli o své stavební úřady přijít.

„Určitě se jedná o velmi dobrou zprávu. Jako zástupci města jsme byli jednoznačně proti,“ vysvětlil tajemník města Hranic Vladimír Vyplelík.

Podle původních návrhů měly pod Hranice spadnout čtyři menší stavební úřady z okolních obcí.

„Je jasné, že bychom nemohli přijmout všechny čtyři pracovníky,“ doplnil tajemník. Kromě pracovníků by pod Hranice spadla i veškerá agenda a zde by byl i problém z prostory, kam archivy umístit.

V obcích si rozhodnutí libují

Svou spokojenost neskrývali ani starostové z jednotlivých obcí, kde měli o své stavební úřady přijít.

„Jedná se o vynikající zprávu. Z ministerstva mě moc potěšili,“ řekla starostka Městyse Hustopeče nad Bečvou Júlia Vozáková. Zdejší městys má velkou spádovou oblast s hodně obyvateli a i pro ně se jedná o příznivou zprávu.

„Je dobře, že lidé nebudou muset jezdit vyřizovat věci do Hranic,“ dodala starostka Hustopeč. Stejným způsobem argumentuje i její kolega, starosta obce Opatovice. Pod ně patří pět menších obcí a proto jsou rádi, že k rušení toho zdejšího nedojde.

„Úřad máme zde v obci a proto je dobře dostupný nejen pro naše občany, ale i pro lidi z našich spádových obcí. Dojíždění do Hranic by bylo pro ně daleko obtížnější,“ uvedl Jaroslav Kuchař, starosta Opatovic.

Novela zákona?

Novela stavebního zákona po více než dvou letech pečlivých příprav míří do poslední fáze.

„V návrhu novely neexistuje jediný paragraf, kterým by byly rušeny stavební úřady,“ uvedl Kamil Jankovský, ministr pro místní rozvoj. Jeho resort navíc nemohl sám o něčem podobném ani rozhodnout, protože zřizovatelem jednotlivých stavebních úřadů jsou právě města a kraje.

„Je velmi zkreslené se domnívat, že stavební úřady jsou jakýmisi pobočkami Ministerstva pro místní rozvoj,“ dodal Jankovský.

Aktuálně připravovaná novela by měla platit od roku 2012 a reaguje na aktuální problémy v územním a stavebním řízení. Ministerstvo mimo jiné navrhuje rozšířit okruh staveb, pro jejichž realizaci nebude potřeba stavebního povolení a nebo je bude možné stavět jen na základě ohlášení stavebnímu úřadu.

„Chceme dosáhnout stavu, který vláda shrnula do hesla: jedna stavba – jeden úřad – jedno rozhodnutí,“ doplnil na závěr ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Ve finále by mělo dojít k situaci, aby si každý, kdo potřebuje vyřídit stavební povolení, mohl vše vyřešit na jednom místě. Cílem je nejen optimalizace práce státní správy, ale též ohled na možnosti státního rozpočtu. (zem)