Gerald Rausnitz je synovcem Paula Rausnitze, na kterého lidé dodnes vzpomínají jako na „přerovského Baťu.“ V devadesátých letech vybudoval ze zadluženého podniku prosperující firmu, která patří ke špičkám ve svém oboru.

O prodeji společnosti Meopta se v ekonomických kruzích mluví už řadu měsíců. Zpočátku se rýsovalo strategické propojení mezi dvěma výrobci přesné optiky - Meoptou a německou společnosti Carl Zeiss, z uzavření dohody ale nakonec sešlo.

Do hry vstoupil vážnější zájemce - americký fond Carlyle Group, jenž od loňského roku vlastní majoritní podíl také v brněnské společnosti Tescan Orsay.

Ministryně obrany Jana Černochová zavítala ve středu 29. března 2023 do přerovské společnosti Meopta. Jednala s vedením firmy a seznámila se s výrobky jednoho z největších zaměstnavatelů v Olomouckém kraji.
Ministryně obrany navštívila Meoptu, jednala s vedením a seznámila se s výrobou

Americký gigant koupí stoprocentní podíl ve společnosti Meopta - optika za zhruba 16 miliard korun. Vedení přerovské společnosti se zatím nechce k detailům transakce vyjadřovat. „V tuto chvíli nebudeme tuto věc komentovat,“ uvedl marketingový ředitel Meopty Jiří Coufal.

„Výsledek jednání o prodeji nemůžu komentovat. Mohu jen potvrdit, že jdeme do finále,“ řekl pro Hospodářské noviny Jan Brabec ze společnosti Deloitte Česká republika. Právě poradenské společnosti Deloitte a Goldman Sachs prodej Meopty řídí.

Podle finančních analytiků se firmě Meopta podařilo ustát krizi v souvislosti s pandemií koronaviru, kdy před dvěma lety opustily brány podniku asi čtyři stovky lidí. Společnost je zdravá, prosperuje a jen Meopta - optika měla v roce 2021 tržby přes 3,9 miliardy korun a její čistý konsolidovaný zisk činil 823 milionů korun.

Fanoušci HC Zubr Přerov.
Konec spekulací. Přerov bude hrát Chance ligu, co Meopta?

Podle bývalého generálního ředitele Meopty Vítězslava Moťky je spojení obou firem logické. „Pokud má Carlyle Group většinový podíl také v brněnském Tescanu, tak ta akvizice Meopty dává smysl, protože obě firmy jsou velice detailně angažované v high tech optice a polovodičovém průmyslu - konkrétně jsou to části zařízení na výrobu mikročipů, případně kontrolu mikročipů, takže nákup takových firem nabízí možné synergické efekty do budoucna,“ komentoval to Moťka.

„Sám bych očekával, že při takové kupní ceně bude mít ten, kdo kupuje Meoptu, také zájem investovat, případně rozšiřovat výrobu v oblasti polovodičového byznysu či v jiných oblastech. Pro region je důležité, aby nový majitel šel tímto způsobem rozvoje firmy a případných investic. Věřím tomu, že využije know how, vybavení i kvalifikované pracovníky a dobré jméno firmy bude dál pokračovat,“ zhodnotil.

Zaměstnanci: nevíme, co bude

Zaměstnanci se netají svými obavami z toho, jakým směrem se bude firma Meopta dál ubírat. Už loni totiž opustily brány podniku desítky lidí. „Co bude dál, to nikdo neví. Nálada není nic moc, protože práce je méně, než bylo,“ vyjádřil své pocity jeden z pracovníků.

Meopta Přerov. Ilustrační foto
Meopta je na prodej, chystá se i propouštění

Podle ředitele přerovského Úřadu práce Vlastimila Přidala ale nejsou signály, že by hrozilo propouštění. „Nic takového nemáme z Meopty hlášeno,“ konstatoval. Zda se v budoucnu něco zásadního změní, zajímá i přerovského primátora Petra Vránu (ANO).

„Meopta sice nemá povinnost nás o této transakci informovat, nicméně je největším zaměstnavatelem v Přerově a rádi bychom věděli, jak se bude dál rozvíjet. Řešili jsme tuto otázku na jednání s úřadem práce i hospodářskou komorou. Věřím tomu, že když koupila Meoptu za 16 miliard, tak ji nekoupila proto, aby ji zavřela,“ konstatoval primátor.

Devadesátiletá tradice

Společnost Meopta-optika slaví právě letos devadesát let od svého vzniku. Její začátky jsou spjaty s vývojem dalekohledů, pozorovacích přístrojů a puškohledů pro civilní i vojenské použití.

Dnes je globální technologickou společností s partnery po celém světě a vyspělými výrobními závody v České republice a ve Spojených státech amerických.

Výrobky společnosti Meopta. Ilustrační foto
Změna v prodeji Meopty: Carl Zeiss už nemá exkluzivitu, ve hře jsou i jiní

Má 1700 zaměstnanců, 99 procent produkce jde na export do více než sedmdesáti zemí světa. Meopta vyvíjí a vyrábí pokročilé optické a optoelektronické systémy - od vojenské, sportovní optiky přes polovodiče a digitální kinoprojekci, až po lékařské a průmyslové aplikace. Významnou konkurenční výhodou je vlastní vývojové centrum a průmyslová kontrola kvality.

Meopta - optika v posledních letech změnila svou obchodní strategii a dnes je to především technologická společnost, která je dodavatelem opticko-průmyslových řešení a průmyslových aplikací pro polovodičový průmysl či zdravotnictví.

Vítězem 17. ročníku soutěže EY Podnikatel roku Olomouckého kraje se stal majitel firmy Meopta Gerald Rausnitz. Ocenění převzala ve středu 8. února generální ředitelka Meopty Alena Moore (na snímku).
Podnikatelem roku Olomouckého kraje se stal Gerald Rausnitz

Výroba sportovní a vojenské optiky tvoří asi desetinu objemu prodeje. Firma očekává výrazný nárůst tržeb také za rok 2022, protože poptávka po čipech kvůli mohutné digitalizace stále roste.