Jenže smyslem akce, již pořádá už pojedenácté Spolek žen Rouské, je něco více než jen pobavit. Děti z dětských domovů se na ní mohou seznámit se svými adoptivními rodiči.

Nápad se zrodil v hlavě předsedkyně Spolku žen Rouské Liběny Hreškové. Na karnevalové veselí vždy dorazí v nádherné róbě tak, aby splynula s ostatními maskami. Do víru tance přibere i ostatní děti, takže se na merendě nikdo nenudí. Protože - když se do hry dětí zapojí i dospělí, stojí to za to.

„Letos k nám dorazily děti z jedenácti domovů, stacionářů a SOS vesniček na Moravě - Olomouce, Liptálu, ale také Plumlova nebo Havířova. Naším velkým úspěchem je to, že se tu na minulých ročnících seznámily děti se svými adoptivními rodiči. V dnešní době jsou čtyři děti v adopci a tři v pěstounské péči. Manželé z Hranic zase sponzorují kroužky jednomu chlapci, se kterým se tady poznali,“ líčí Liběna Hrešková.

Merenda zaplnila v sobotu odpoledne zrcadlový sál hranických kasáren a děti si užily nejen taneční vystoupení, ale i soutěže a hry. Taneční parket praskal ve švech a tety i strýcové z dětských domovů si užívali zábavy spolu s dětmi.

„Máme obrovskou výhodu, že jsme měli před týdnem karneval i u nás, takže děti už měly masky připravené. Máme tady piráta, strašidlo, princeznu, ale i berušku nebo šaška. Já jsem zvolil masku doktora,“ říká Pavel Hodák, který pracuje jako vychovatel v Dětském domově v Havířově.

Podle něj děti z domovů na merendě poznají nové kamarády, ale užijí si také klasické karnevalové veselí tak, jako ostatní.

„Klobouk dolů před pořadateli, protože je za přípravou takové akce obrovský kus práce. Líbí se mi, že je zde spousta různých cen a nějaké ocenění nebo dárek si odsud odnese každý,“ řekl.

Do společné zábavy se zapojila i Eva Horáková z Drahotuš, která dorazila na karneval se svými dětmi.

„Jsme tu potřetí a je to něco jiného, než klasický karneval. Moc se nám tu líbí a klidně bychom přibrali i nějaké to dítě k sobě domů,“ uzavřela.