Na vyhrazené místo u Kauflandu postavilo své auto těsně před ukončením akce celkem čtyřicet řidičů. „Z těchto čtyřiceti vozidel splňovalo limity pouze šest automobilů,“ uvedla na místě přítomná tisková mluvčí přerovské policie Irena Urbánková. Ta také dodala, že na čelním skle by naměřená hodnota neměla klesnout pod 75 procent. V případě předních bočních skel je hranice způsobilosti 70 procent.

Preventivní policejní akce, o kterou je mezi dopravci všeobecně velký zájem, se v rámci okresu již dříve konala také v Přerově a v Lipníku nad Bečvou. Výsledky však příliš povzbudivé nejsou. Normou prošel prakticky jen každý desátý vůz.

„V Přerově bylo zkontrolováno celkem sedmdesát vozidel, ale dané podmínky jich splňovalo jen sedm. V Lipníku ze čtyřiceti vozidel splňovaly normu jen čtyři,“ upřesnila policejní mluvčí Irena Urbánková.

Jaké hrozí postihy?

Řidičům, jejichž automobil nesplňuje dané normy, policisté doporučují tmavá skla odstranit.

„Je samozřejmé, že pokud budou řidiči v následujícím období kontrolováni policisty, může jim být uložena bloková pokuta na místě až do výše pěti tisíc korun. Pokud je však jejich hodnota nižší než dvacet procent, je věc řešena ve správním řízení. Tam se výše pokuty pohybuje od pěti do deseti tisíc. Řidiči navíc hrozí zákaz řízení od šesti měsíců až do jednoho roku a pět ztržených bodů z karty řidiče,“ dodala policejní tisková mluvčí.

Tyto tvrdé postihy jsou uvedeny v deset let starém zákonu o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, kde je samozřejmě hranice propustnosti čelních a bočních skel stanovena. Ta je součástí technické způsobilosti vozidla.

Folie tak mohou propustnost tónovaných skel výrazně ovlivnit. V některých případech je překročení limitu mnohonásobné. „Doposud nejmenší naměřenou hodnotu jsme zaznamenali v Lipníku na předním bočním skle. Dosahovala 6,2 procenta. V Hranicích byla nejnižší naměřená hodnota 11,6 u předního bočního skla,“ řekla Irena Urbánková.

Policejní projekt na parkovišti u Kauflandu v Hranicích měl původně proběhnut už ve středu 15. února. Kvůli nepříznivému počasí a hustému sněžení se však musel termín akce odložit. Měření v nepříznivých podmínkách totiž podle mluvčí policie nepodává objektivní výsledky. (pm)