„V tomto období je v knihovně větší rachot než jindy. Větší počet návštěvníků, větší počet výpůjček, větší nabídka různých aktivit. Hlavně dopoledne, kdy do dětského oddělení téměř denně přicházejí skupiny dětí z mateřinek a základních škol besedovat o knihách, povídat si o nich, poslouchat čtení nebo děti samy čtou, recitují básničky nebo zpívají,“ prozradila vedoucí knihovny Marie Jemelková.

Přijede i nejčtenější český autor

Pravděpodobně největším lákadlem měsíce čtenářů je přednáška nejčtenějšího českého spisovatele Vladimíra Vondrušky. Jeho tvorba se vyznačuje historickými detektivními příběhy. Mezi autorova díla patří například sedmidílná sága Husitská epopej nebo román Ještě že nejsem kat, a dokonce dvě divadelní hry. Přednáška se bude konat 4. dubna v Koncertním sále ZUŠ od 18 hodin a měla by mít neotřelou podobu. Vondruškovy přednášky totiž bývají vedeny jako talk show, takže potenciální návštěvníci se mají jistě na co těšit. Vstupenky lze zakoupit v předprodeji od 1. března v prostorách městské knihovny.

„Během prvních dvou týdnů jsme prodali více než 80 vstupenek,“ uvádí Marie Jemelková.

Dalším lákadlem byla beseda s vydavatelem knih o Hranicích Jiřím Nebeským, která se uskutečnila 16. března v podvečer. Beseda nesla název „Knihy o Hranicích“ a návštěvníci na ní měli možnost nahlédnout do knih, brožur a jiných tiskovin týkajících se Hranic a okolí.

„Zájem byl opravdu velký, protože některé dokumenty z regionální knihovničky nejsou určeny k běžnému prezenčnímu půjčování,“ dodává Marie Jemelková.

Oblíbené jsou tradičně burzy knih a nově i antistresové omalovánky

Zmíněná burza knih se již několikátým rokem těší velké oblibě čtenářů.

„Během prvních dvou týdnů jsme prodali za symbolickou cenu na 500 knih, které naše knihovna vyřadila ze svého fondu. Volně byl k dispozici i bazar knih, kde jsme zaznamenávali pohyby desítek knih jen podle měnících se titulů a počtu knih v nabídce,“ říká Marie Jemelková.

Velký zájem návštěvníci knihovny projevili i o antistresové omalovánky. Zájem projevily nejen děti, které si omalovánky mohou vymalovat přímo v knihovně, ale i dospělí, kteří mohou vybírat ze široké nabídky omalovánek. Co se týče dětí, ty se kromě antistresových omalovánek mohou bavit například i hraním pexesa.

Autor: Aneta Králová