Lidé se o svátcích rekordně zadlužili a teprve nyní jim začíná docházet, co pro ně vlastně Vánoce znamenají a co by znamenat měly.

Zranění nasávači, nenechavci a rváči

Že by letošní Silvestr na Přerovsku proběhl v poklidu, se říci nedá. Lékaři z chirurgické ambulance v Přerově celou noc ošetřovali opilce s různými typy úrazů od drobných oděrek až po otřesy mozku.

Hasiči zase hlídali potok Strhanec v přerovské ulici Za mlýnem. Hrozilo, že se vylije z břehů. Strážníci řešili dvě rvačky v centru bývalého okresního města a policisté během noci zaznamenali na silnicích dvě nehody, obě bez vážnějších zranění. Čerpací stanici v Hranicích vyloupil na Nový rok kolem půl třetí ráno zloděj. Sebral cigarety a rozbil dvě láhve s alkoholem. Někteří lidé prostě nedokážou odhadnout, kdy s oslavami přestat.

Nový rok ve vodě, na cestách a v posteli

Lidé na Přerovsku si letos mohli vybrat, jak chtějí přivítat Nový rok. Například v Přerově se konala již tradiční show na řece Bečvě. Při ní se do ledové vody ponořilo více než třicet otužilců. Těch zimomřivějších přišly tisíce a zabaleni do teplého oblečení se jim škodolibě posmívali na břehu.

Turisté zase mohli vyrazit na osmnáctý ročník výšlapu na Čekyňský kopec, nebo o víkendu navštívit oblíbený hrad Helfštýn. Ten lidem mimořádně otevřel své brány a na tradiční lednovou akci přišlo přes dva tisíce turistů. No a konečně ti, kteří slavili až do rána na náměstích, leželi s mokrým hadrem na hlavě doma v posteli.

Třikrát peníze, peníze a zase peníze

Bujaré nadšení z Nového roku hned v prvních dnech zmrazili novináři, kteří přinesli zprávu o vlně zdražování. To se letos nevyhne téměř nikomu. Lidé zaplatí více za vodné a stočné, elektřinu a teplo.

V Hranicích teplo v některých bytových domech podražilo dokonce o dvacet procent. Vyjma Přerovanů sáhnou hlouběji do kapsy kvůli svozu komunálního odpadu obyvatelé Hranic, Lipníku, Tovačova a Kojetína.

Lidé zato ocenili nové webové stránky Hranic a Přerova. Za zhruba půl roku jejich provozu je už navštívily desetitisíce lidí. Obě města do jejich modernizace investovala statisíce korun.

Do ulic stejně jako každý rok vyrazily desítky, ba možná stovky králů. Téměř v každém regionu totiž proběhla Tříkrálová sbírka. Část peněz, které Kašparové, Melicharové a Baltazarové letos vybrali, pomůže místním sociálně slabým lidem, další část poputuje do zahraničí. Cizinec, který v lednu zavítal do regionu, se nestačil divit, že sto let po zániku monarchie tu máme krále na každém rohu.

V Přerově zdarma, v Hranicích za třicet

I přes vlnu zdražování lidé na něčem přece jen ušetří. I když ne všichni. Zatímco čeští zákonodárci se stále nejsou schopni dohodnout, zda rušit nebo nerušit nedávno zavedené poplatky ve zdravotnictví, zástupci Olomouckého kraje byli ve svém jednání pružnější. Od února se rozhodli, že budou proplácet poplatky pacientům v nemocnicích, jejichž jsou zřizovatelem.

Na Přerovsku tak dojde k paradoxní situaci – zatímco v Přerově budou lidé ošetřeni de facto zdarma, v Hranicích si budou muset podle zákona stále platit. Ať nad tím přemýšlím, jak chci, stále mi to nejde narozum…

Radost pro řidiče, starost pro strážníky

Hlavu si lámou také strážníci městských policií. Na jejich služebnách leží od Nového roku mobilní radary na měření rychlosti vozidel za statisíce korun. Strážníci je však nemohou používat. Protože od ledna vešel v platnost nový zákon, který ukládá měřit rychlost jen tam, kde to dovolí republiková policie, a navíc musí být tento úsek označen speciálními značkami. Ty však strážníci nemají.

Tato motanice trápí strážníky v Přerově, Hranicích a v Lipníku nad Bečvou. Zřejmě jediní, které nový zákon netrápí, jsou strážníci v Kojetíně – tam totiž radar nemají. Tedy kdo zase tohle vymyslel, ten by zasloužil metál!

Místo šroubků automaty

Další herna letos přibude v Hranicích v těsné blízkosti náměstí. Lidé z okolních domů tím nejsou zrovna nadšeni, ale město nemá pro boj s gamblerstvím žádnou zbraň. Z provozování automatů tak alespoň těží finance.

Obyvatele Hranic však spíše mrzí to, že v Janáčkově ulici přijdou o oblíbený obchod s domácími potřebami. Teď si sem místo pro šroubky budou moci zajít zahrát na jednom ze 39 výherních automatů, či jen tak posedět u skleničky v nonstop baru.

Leden, měsíc ztrát

Leden byl také měsícem ztrát. Lidé z Lipníku nad Bečvou a Kojetína ztratili možnost navštěvovat pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny.Vrámci úsporných opatření je centrála v těchto obcích zrušila.

Chovatelé z Přerova zase pláčou nad ztrátou výstaviště. Areál je totiž už od loňského léta na prodej a město Přerov o koupi tak rozsáhlého majetku, jakým přerovské výstaviště je, nemá zájem. Národní výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky se tak letos poprvé místo Přerova uskuteční v Brně. Finanční ztráty pocítila všechna sociální zařízení v regionu.

Ministerstvo se totiž rozhodlo, že těmto ústavům zkrouhne rozpočet o dvě miliardy korun. Například ÚSP pro ženy v Kokorách dostane letos až o sedmdesát procent méně, než očekával. Domov pro seniory v Pavlovicích u Přerova žádal od státu dotaci 20,4 milionu korun, dostane však jen 5,4. Copak se úředníci na ministerstvu opravdu zbláznili? Naštěstí slíbil podat pomocnou ruku Olomoucký kraj, tak uvidíme.

Prázdniny a zaměstnanost

Uplynulý měsíc lze s trochou nadsázky také nazvat měsícem školáků. V celém regionu probíhaly zápisy do prvních tříd. Děti předvedly u svých prvních „přijímacích zkoušek“, co umějí, a školy se předháněly v nabídce, kterou budoucím školáčkům předloží. O trošku horší to bylo koncem měsíce, kdy si žáci šli pro svá vysvědčení. Chvíle radosti i smutku však hned vystřídalo nadšení, protože dětem začaly pololetní prázdniny.

Volna si užijí i někteří zaměstnanci přerovských firem. Meopta totiž v rámci úsporných opatření zavedla čtyři pracovní dny v týdnu. Pátý den budou vybraní zaměstnanci sedět doma, ale pobírat za to budou jen šedesát procent průměrného platu. Ať si říká, kdo chce, co chce, pořád je to lepší, než sedět doma a být nezaměstnaný.

Trocha optimismu do budoucna

Abychom však nebyli jen pesimističtí. V roce 2009 se lidé z Přerovska mohou také na pár věcí těšit. Například Městský dům v Přerově chystá společný koncert bratří Nedvědů, kteří už spolu prakticky nevystupují. Přerované se mohou těšit také na Dalibora Jandu, Petru Janů nebo Věru Martinovou.

V Hranicích zase chystají další bytovou výstavbu.Na cementářském sídlišti vyroste dalších dvacet osm nových bytů. Zatím je ale projekt v plenkách a termín zahájení i dokončení výstavby v nedohlednu.

Čunek půjde znovu k soudu

Přerovský soud v únoru znovu otevře kauzu zlínského podnikatele Romana Vaškůje a Petra Šmiřáka, kteří měli podle obžaloby ovlivňovat klíčovou svědkyni v „úplatkářské aféře“ Jiřího Čunka Marcelu Urbanovou. Hlavní líčení bylo loni v červnu odročeno na neurčito, protože chyběly výpovědi některých svědků.

K soudu bude proto znovu předvolán i Jiří Čunek, který u soudu minule odmítl vypovídat. Dostal za to dokonce pokutu 20 tisíc korun, kterou však soudce vzápětí zrušil. Tak uvidíme, co nám řekne tentokrát…

Dluhonicemi otřásl výbuch

Lidmi z Přerovska otřásla 20. ledna zpráva o výbuchu propanbutanové lahve. Dva lidé utrpěli popáleniny po výbuchu, ke kterému došlo v ubytovně Českých drah u nádraží v Dluhonicích. Muž, který výbuch zavinil, skončil s vážným úrazem na popáleninovém centru Fakultní nemocnice v Ostravě.

Zraněna byla i osmapadesátiletá nájemnice ze stejného domu. Budova ubytovny měla po explozi narušenou statiku. Podrobnosti a to, jak přesně nastal výbuch, však stále ví jen Bůh.

Dobrá zpráva na závěr

Od prvního ledna začal platit nový silniční zákon, podle kterého řidiči při havárii, která nepřesáhne škodu sto tisíc korun, nemusí nehodu hlásit policii. Novinka v přerovském regionu razantně snížila statistiku nehodovosti a škody jsou ve srovnání se stejným obdobím loňského roku téměř o milion nižší. Škoda, že jenom na papíře…