Ještě ani naplno nevypukla turistická sezona, a do Lipníku už zavítal tisící návštěvník, který využil průvodcovské služby. Tu letos zahájili také v Hranicích, ale třeba v Přerově si mohou o službě průvodců v ulicích města turisté nechat jen zdát.

„Už v polovině června navštívil prohlídky s průvodcem letošní tisící návštěvník. Byl to muž bydlící v Praze, ale jeho kořeny jsou na Moravě,“ informovala mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.

Lipník nad Bečvou se stává čím dál vyhledávanějším místem. Svědčí o tom i to, že loni tisícího zájemce o průvodcovskou službu přivítali až o měsíc později.

„Rozvoj cestovního ruchu je dlouhodobá záležitost, která v našem městě začala předloni zpřístupněním střešní zahrady a loni zavedením prohlídek městské památkové rezervace s průvodcem,“ vysvětlila Gladišová.

Zároveň se ale zdejší radnici podařilo za přispění evropských peněz vydat celou řadu propagačních materiálů a nainstalovat ve městě turistické značení.

„Snažíme se prezentovat naše město také jako destinaci kultury, a to například současnou výstavou Kov ve městě,“ doplnila Gladišová. Unikátní výstava kovaných plastik má zároveň připomínat propojení města s nedalekým středověkým hradem Helfštýnem.

Lipník nad Bečvou s Helfštýnem letos spojila i další nová atrakce. Tou je vyhlídkový autovláček, který od června jezdí na trati mezi městem a hradem. Vypadá to, že Lipník se stává nejatraktivnějším městem na Přerovsku.

„Snažíme se o to, aby nás bylo všude vidět, a mohu říci, že turistů skutečně přibývá. Vidíme to i na zvýšení návštěvnosti turistického informačního centra. Ta z původních osmi tisíc návštěvníků vzrostla na čtrnáct tisíc,“ vyčíslila mluvčí Gladišová.

V Hranicích začali turisty provádět průvodci

Podle slov mluvčího hranické radnice Petra Bakovského se městu daří podporovat cestovní ruch.

„Z informací Městského informačního centra vyplývá, že zájem o naše město stoupá. Je tu totiž hodně věcí k vidění. Ať už jsou to lázně v Teplicích nad Bečvou, Zbrašovské aragonitové jeskyně, či hranická propast,“ vyjmenoval Bakovský. Lákadlem jsou podle jeho slov i železniční viadukty, synagoga nebo historické centrum města.

„Tyto památky si od začátku měsíce mohou lidé prohlédnout za doprovodu průvodce,“ zmínil se o letošní novince Bakovský.

Přerov má co nabídnout, umí toho ale využít?

Naproti tomu do Přerova se turisté zrovna nehrnou a přínos města v oblasti cestovního ruchu zpochybňují dokonce i někteří místní obyvatelé. „Nemáme tu nic. Jenom kašnu, maják a betonové náměstí. Jediné místo v centru, které je trochu atraktivní, je Horní náměstí,“ vyslovila svůj názor důchodkyně z Přerova Věra Zdráhalová.

Podle pracovníků Městského informačního centra může Přerov návštěvníkům nabídnout například prohlídku zdejšího Muzea Komenského a zámku, nebo Památníku lovců mamutů v Předmostí.

„Zatím se o město zajímali čtyři zahraniční turisté z Francie. Lákala je hlavně pravěká minulost Přerova a naleziště v Předmostí,“ uvedla pracovnice informačního centra.

Podle jejích slov nechal magistrát pro turisty vytisknout letáček s názvem Toulání po Přerově, průvodcovskou službu ale nenabízí. S pomocí letáku se mohou návštěvníci lépe zorientovat v centru Přerova a jeho okolí.

„Myslím si, že máme co nabídnout. Ať už je to park Michalov, zámek nebo třeba ornitologickou stanici,“ zmínil se průvodce Přerovského zámku Jaroslav Chmelař. Připustil však, že se návštěvníci muzea ptají spíše na památky v okolí.

„Zajímá je hrad Helfštýn a také města Tovačov nebo Lipník,“ dodal.

Dagmar Rozkošná, Petra Poláková-Uvírová