O sta tisíce zeleninových přísad, balkonových i záhonových sazenic květin či bylinek, které budou již brzo připraveny splnit požadavky každého zahrádkáře, se v těchto dnech starají také ve sklenících jednoho hranického zahradnictví. S výsevem začali už v polovině ledna.

„Nyní se v našem zahradnictví už prodávají hlavně macešky a některé zeleninové přísady. Myslím si, že tak do dvou týdnů už začneme prodávat také na tržnici u bývalého kina v Hranicích, i na tržnici v Přerově, největší nápor zákazníků ale čekáme po zmrzlých,“ řekl majitel zahradnictví Petr Macháň.

Pěstitelů neubývá

V rodinné tradici pokračuje už dvacet let, pomyslné žezlo převzal po svém otci a zahradničil také jeho děda.
Podle jeho slov pěstitelů domácí zeleniny neubývá.

„Zájem je stále velký, poptávka je hlavně po rajčatech, paprikách, okurkách a také po salátech či kedlubnách,“ konstatuje Petr Macháň.

Také prodej okrasných kytek rok od roku stoupá. Zatímco dříve se na zahrádkách okopávala především zelenina, v současnosti na nich své stálé místo našly rovněž květiny. Ty jsou přes léto taktéž už tradiční ozdobou nejednoho okna či balkonu.

A jaké jsou nejnovější trendy?

„Letí trojkombinace v závěsných květináčích i truhlících. Vedle klasických muškátů jdou hodně na odbyt také surfinie, million bells, nebo verbeny,“ dodal majitel zahradnictví.