Mimo to se radní chystají vypovědět smlouvu s olomouckou společností Efas, která se teď Hranicím stará o zatoulané psy. Důvodem jsou překvapivě negativní výsledky namátkové kontroly.

Pokud bude vyhláška schválena, všichni chovatelé budou nuceni pořídit svým psům kontrolní čipy. Seženou je u kteréhokoliv veterináře. Označená zvířata pak budou muset nově zaevidovat na městském úřadě.

„Strážníkům pořídíme čtečku čipů a software na jejich registraci. Kdykoliv se pak nějaký pes zatoulá, budeme moci z jeho čipu vyčíst, komu patří, a vrátit ho majiteli,“ vysvětlil smysl připravované vyhlášky starosta města Hranic Miroslav Wildner.

Vyhláška začne platit ihned po svém eventuálním schválení, ale město dá chovatelům k dispozici takzvané přípravné období. „Dáme jim devět měsíců na to, aby psa nechali načipovat a nově zaregistrovat. Teprve poté začneme případné porušování vyhlášky pokutovat,“ slíbil starosta.

Dodržování vyhlášky budou strážníci namátkově kontrolovat přímo na ulici s pomocí čipové čtečky. Každý zatoulaný pes je teď v Hranicích po dobu čtyřiadvaceti hodin držen v kotci, a pokud se o něj nepřihlásí majitel, převážejí ho městští strážníci do útulku Efas v Olomouci.

Od dubna už to ale platit nebude. Město chce totiž s touto společností ukončit smlouvu. Podnětem byla televizní reportáž o jejích nekalých praktikách. „Samozřejmě jsme na tuto zprávu museli reagovat. Provedli jsme namátkovou kontrolu a ta nedopadla právě nejlíp,“ řekl bez bližšího vysvětlení Wildner.

Od 1. dubna začnou tedy pro Hranice platit nové smlouvy se dvěma jinými útulky na Olomoucku. „A do budoucna samozřejmě zvažujeme zřízení vlastního psího útulku,“ uzavřel starosta.