Letos tomu bude 600 let od upálení církevního reformátora Jana Husa a zastupitel Miroslav Raindl (KSČM) se rozhodl vzdát hold člověku, který se významným způsobem zasadil o změnu v našich dějinách.

„Mám pocit, že se k Janu Husovi chováme poněkud macešsky. Slavíme státní svátek, nejdeme do práce, lidé vyvěšují vlajky, přesto je tento svátek opomíjen. Dosáhl nějakých změn i za cenu svého života," vysvětluje své rozhodnutí Miroslav Raindl, který oceňuje snahu Jana Husa.

„Jestliže společnost za první republiky, ale i před jejím vznikem Husa uznávala, tak nechápu, proč ho neuznává současná společnost," kroutí nad tím hlavou.

Zároveň podotýká, že jak bývalý prezident ČR Václav Klaus se hlásí k husitství a pravidelně navštěvuje Husinec, tak i nynější hlava státu Miloš Zeman nechal vyvěsit vlajky s kalichem u příležitosti smutného výročí upálení Jana Husa.

„Já jsem pravidelně upozorňoval, že pokud slavíme státní svátky, neměli bychom vynechávat ani tento. Jeden ze starostů, kterého nechci jmenovat, mi řekl, že ať si slavím co chci, že on slavit Husa nebude," pokračuje dál zastupitel.

U Husova pomníku se bude zpívat

Doposud tedy město a jeho zastupitelé nepoložili ani jednu kytku k památníku Jana Husa, proto Miroslav Raindl cítí potřebu si tento svátek oživit.

„Dal jsem dohromady neformální společnost Jana Husa vesměs starších lidí, kteří ale nejsou členové strany. Zazpíváme si u Husova pomníku písničky. Tento rok to chci udělat trošku slavnostnější," dodává.

Letos se tedy uskuteční u pomníku Jana Husa v pondělí 6. července od 10 hodin v Sadech československých legií pietní akce.

Kytku přinese i starosta

„Budeme zde mít hodinový pořad. Zahrajeme a zazpíváme si písně a zazní i slavnostnější projev. Přál bych si, aby se co nejvíce lidí sešlo a vzpomnělo na jeho oběť a abychom si důstojně připomněli tragické výročí skonu Jana Husa," zve všechny zájemce z Hranic i okolí Miroslav Raindl, který si na odkazu českého kazatele nejvíce váží toho, že šel proti proudu. Dle jeho slov se vzpomínky zúčastní i starosta města Jiří Kudláček, který slíbil, že osobně donese i kytku.

„Mám pocit, že Jan Hus žije ve stínu a já bych ho rád znovu připomněl lidem. Snad se to povede," uzavírá Miroslav Raindl.