Po celý den bude na Masarykově náměstí bohatý program.

„Dopoledne bude přizpůsoben žákům základních a mateřských škol a odpolední program bude zaměřen pro širokou veřejnost. Na své si přijdou rodiče s dětmi, senioři i občané se zdravotním omezením,“ informoval mluvčí města Petr Bakovský.

„Pozvat můžeme například na prezentaci vozidel na elektrický pohon včetně možností projížďky, vědomostní soutěže firmy EKO-KOM, nafukovací atrakce, hooverboard, popelářské autíčko. Městská policie Hranice má nachystané dopravní soutěže a také vysvětlí důležitost čipování kol,“ pokračoval mluvčí.

Kola pro Gambii

Na náměstí se představí i elektrokola a elektrokoloběžky. Dojde ale i na normální kola, bude zde připravena jejich diagnostika a servis.

„Zajímavou možností, jak se zbavit nepotřebných a zároveň pomoci dobré věci je akce Kola pro Afriku, kde můžete věnovat stará, pokažená nebo z jiného důvodu nepoužívaná kola žákům z Africké Gambie,“ pokračoval mluvčí města Hranice. Naopak svoji zručnost a šikovnost si návštěvníci budou moct vyzkoušet na funkčních speciálních a netradičních jízdních kolech.

„Budou tady mít možnost projížďky na unikátních kolech, které si majitel sám vyrábí a v České knize rekordů má několik zápisů jak za vyrobená kola, tak za jízdu na nich,“ prozradil Petr Bakovský a dodal, že další výzvou pro zájemce budou i alko brýle, tedy simulační brýle pro chůzi a jízdu v opilosti mezi kužely.

Na akci se představí také Městské evropské informační středisko Hranice a středisko Europe Direct Olomouc s kolem štěstí, zaměřeným na vědomostní soutěže, studentky Střední zdravotnické školy s ukázkami 1. pomoci. Prezentovat se bude také organizace Tom Help, která se zaměřuje na pomoc tělesně postiženým osobám.

Důležitá je změná návyků

Veřejnost se rovněž dozví informace ohledně optimalizace MHD a Plánu udržitelné mobility. Pobyt na náměstí zpříjemní vystoupení hranické skupiny Gentlemen's Club SKA.

„Akce Den bez aut má za cíl, podobně jako celý Evropský týden mobility, upozornit na problém stále rostoucí individuální automobilové dopravy ve městech a zatraktivnit lidem alternativu k této dopravě – jízdu veřejnou hromadnou dopravou, jízdu na kole či pěší dopravu. Řešením totiž není neustálé přidávání parkovacích míst, ale změna návyků nás, občanů,“ vysvětlil mluvčí města s tím, že motto akce zní Chytrá řešení pro vaši cestu.

Zábavní prvky pro děti

Ve spolupráci s Odborem správy majetku proběhne spolu s touto akcí i tradiční Barevný den. Jde o zábavně vzdělávací akci o správném třídění odpadu největšího rozsahu pro veřejnost. Součástí jsou zábavní prvky, které poutají největší pozornost a lákají děti k účasti.

Celodenní akce s sebou ponese na náměstí jistá omezení. „Upozorňujeme motoristy, že vzhledem k celé akci a zvýšenému pohybu dětí bude průjezd přes Masarykovo náměstí uzavřen. Autobusová zastávka bude tento den bez náhrady zrušena,“ doplnil na závěr mluvčí města Petr Bakovský. V případě nepříznivého počasí se akce ruší. (mat)