Protipovodňová opatření v regionu v následujících letech pravděpodobně zaznamenají velký posun vpřed.

Příští rok uplyne již dvacet let od nejničivějších povodní v naší novodobé historii, při nichž zahynulo 49 osob, a škody se vyšplhaly na 63 miliard korun. Velká voda tehdy výrazně zasáhla také hranický region.

Zabránit podobné pohromě by v budoucnu měly mimo jiné suché vodní nádrže v oblastech Lhotka, V Končinách a Pod Hůrkou, o nichž nyní bude město Hranice jednat s příslušnými orgány i obcemi.

„Každý poldr by spadal pod někoho jiného. Poldr Lhotka na Ludině, by spravovalo Povodí Moravy. Nádrž V Končinách, která by zajišťovala řeku Ludinu, tu by měly v péči Lesy ČR a třetí, která by de facto neležela na žádném vodním toku, ale chránila by oblast před Bezejmenným potokem, by upravovalo město samo," vysvětli mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

Posoudí, zda se nádrže vyplatí

Suchá nádrž V Končinách by vznikla na katastrálním území obcí Olšovec a Střítež nad Ludinou. Poldr Lhotka by byl vybudován na území stejnojmenné obce a Olšovce.

„U poldru nad městem budeme posuzovat ekonomickou výhodnost. Podobný proces bude probíhat i u dvou zbylých poldrů, ale tam již v režii správců vodních toků. Laicky řečeno jde o to, zda se nádrže vyplatí, pokud se srovnají náklady na vybudování a případné škody," uvedl dále mluvčí.

Suché nádrže mají sloužit k zachycování přívalových povodňových průtoků na Ludině, Veličce a Bezejmenném potoce nad zástavbou města Hranice, a jejich tlumení na neškodný odtok.

Mezi další plánovaná protipovodňová opatření patří také rozšíření jezu na řece Bečvě, ohrazování řeky a především dlouho diskutovaná výstavba vodního díla Skalička.

Dostali zelenou, ale s otazníky

Realizace projektu dostala v tomto roce definitivně zelenou, ačkoliv dodnes není rozhodnuto, zda se bude jednat o suchý poldr či přehradu se zásobami vody.

To však nebrání vládě v tom, aby nyní schválila navýšení částek, za které bude stát vykupovat potřebné pozemky pro výstavbu díla. Nestavební pozemky vykoupí stát za 150 korun za metr čtvereční místo původně navrhovaných 94 korun. Náklady na výkupy tak vzrostou z 520 na 650 milionů korun.

„Obyvatelé a zástupci dotčených obcí požadovali částku zvýšit, aby byla obdobná jako u vodního díla Nové Heřminovy, tedy 149 korun. My jsme navrhli částku zvýšit na 150 korun za metr čtvereční, což kabinet schválil. Výkupy nemovitostí tak mohou v dohledné době začít," uvedl Přerovskému a hranickému deníku ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Výkupy pozemků podle předpokladů potrvají do roku 2020.

David Král