Ministerstvo vnitra požaduje, aby veškeré akce, kterým bude chtít město udělit z nočního klidu výjimku, byly zahrnuty již přímo ve vyhlášce. Právě tuto záležitost, kterou od října bude ukládat zákon, se však vedení města rozhodlo ve vyhlášce nerespektovat.

„Podle požadavků ministerstva by zastupitelé prakticky na každém zasedání museli vyhlášku znovu upravovat a znovu schvalovat, aby do ní zahrnuli akce, které budou upřesněny až v průběhu roku," vysvětlil Petr Bakovský. Vedení radnice tak přistoupilo k takové malé „rebelii." Udělování výjimek by totiž mělo být v kompetenci Rady města Hranice.

„V období od 1. května do 30. září bude mít rada města možnost zkrátit dobu nočního klidu. Musí se však jednat o dny, kdy se druhý den nemusí vstávat do práce, tudíž o pátky a soboty, případně dny, po kterých následuje státní svátek," řekl Petr Bakovský.

Ministerstvo nemusí souhlasit

Vedení města si uvědomuje, že ministerstvo nemusí s navrhovanou podobou vyhlášky souhlasit.

„Podle našeho právního oddělení sice může nastat situace, že nám ministerstvo napíše, že nemáme k takovémuto kroku kompetence. Ale může také nastat situace, že Ministerstvo vnitra ustoupí požadavkům měst, protože Hranice nejsou zdaleka jediným městem, které ve vyhlášce tuto záležitost upravují po svém, " nastínil starosta města Hranice Jiří Kudláček na jednání zastupitelstva.

K problematice se na zasedání tradičně vyjádřil také zastupitel Vladimír Juračka. „Já vám odcituji takový text, který vám bude, kolegyně a kolegové zastupitelé, možná povědomý. Slibuji na svou čest a svědomí, že svou funkci budu vykonávat svědomitě v zájmu obce, a jejich občanů, a teď ta pasáž, na kterou narážím, a řídit se zákony a Ústavou České republiky. Já rozhodně nebudu hlasovat pro vyhlášku, kterou chceme vědomě porušovat zákon," vyjádřil svůj nesouhlas Vladimír Juračka.

Může dojít na soud

„V případě, že ministerstvo nebude s podobou vyhlášky souhlasit, by postup měl být takový, že ministerstvo nejprve na problematickou záležitost poukáže, a pokud my na výtku nezareagujeme a do vyhlášky nezapracujeme případné požadavky, záležitost by řešil Ústavní soud," objasnil Petr Bakovský.

Výjimka jistě připadne na tradiční akce, jako jsou Rockové Hranice, Hranická scéna, Rock Drey Fest či promítáni v letním kině. V Drahotuších se počítá s Anenskou poutí a festivalem Letiště.

Speciální případ představují pochopitelně také oslavy nového roku. V průběhu tří posledně jmenovaných akcí se noční klid posune na druhou hodinu ranní. V ostatních případech na půlnoc.

„Na příští rok plánujeme pouze dvě akce, které překročí hranici dvaadvacáté hodiny. Pevný termín však nemáme žádný. Jednáme s interprety, ale říct v tuto chvíli, zda to bude v červnu nebo v červenci, není v tuto chvíli možné," uvedla za Starou střelnic Karla Vlasáková.

„Před nedávnem zde vznikl materiál na rozvoj kultury, kde se dává výslovně zelená open air akcím, takže si nejsem úplně jistá jak tomu rozumět," dodala zastupitelkyně.

Vladimír Juračka kromě jiného opět požadoval po Městské policii zásahy v případech, že některá hudební produkce přesáhne určitou zvukovou hladinu, nejen ve večerních hodinách, ale i za bílého dne.

„Nikde v zákoně není uvedena žádná hodnota decibelů, která nesmí být překročena. My tedy sice můžeme měřiče hlasitosti použít, avšak bude se jednat jen o informaci, nikoliv o důvod k přerušení akce," vysvětlil velitel Městské policie Hranice Miroslav Mann.

David Král