„U synagogy by měla v letošním roce proběhnout poměrně jednoduchá parková úprava, která bude mít za cíl zvelebit současnou proluku, kde kdysi stával dům,“ uvedl 1. místostarosta města Hranice Vladimír Juračka.

Podle místostarosty je prostor vedle synagogy pro město v současnosti spíše ostudou. Tím spíš, že se zde nachází pamětní deska, která je pro veřejnost prakticky nepřístupná.

„Toto místo bohužel neodpovídá svému pietnímu významu. Proto připravujeme úpravu, která dodá prostoru potřebnou důstojnost. Očekáváme, že realizace proběhne v letošním roce,“ pokračoval Vladimír Juračka.

Zkrášlení prostor kolem synagogy by mohla doplnit také instalace nového památníku. Tu hodlá finančně podpořit slavná sourozenecká dvojce Marta Skarlandtová a Milan Hein, stále ještě čerství držitelé Ceny města Hranice.

„S Martou jsme se rozhodli, že finanční odměnu (10 tisíc korun, pozn. redakce), jež s oceněním souvisí, věnujeme na pořízení plastiky, která bude instalována vedle synagogy, a která bude připomínat oběti holokaustu z řad hranických občanů,“ prozradil při své hranické návštěvě místní rodák Milan Hein.

Nejedná se o první místní připomínku holokaustu, ve které se sourozenci Heinovi angažují. V roce 2016 položili na místě bývalé likérky Fisher a Hein na Třídě Čs. armády pamětní kameny Stolpersteiny.

Během holokaustu zahynulo v Hranicích 216 občanů židovského původu, z koncentračních táborů se jich vrátilo pouze šestadvacet. Celosvětově přišlo během nacistického řádění o život přibližně šest milionů Židů.