Přerovští radní z něj letos hodlají přispět šesti žadatelům o dotaci celkovou částkou ve výši 350 tisíc korun. Podle zástupců odboru životního prostředí přerovského magistrátu ale v centru města volá po opravách zhruba polovina historických budov.

„Od roku 2001 přispělo město na 52 památkově významných staveb v Přerově. Částka, která byla zájemcům v rámci dotace od roku 2001 přerozdělena, přitom činí téměř 2 miliony korun,“ uvedl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

V letošním roce podalo žádost o dotaci šest vlastníků nemovitostí a město všem vyhovělo. „S pomocí městské dotace letos začnou majitelé spravovat například historické domy na Horním náměstí číslo 33 a 34 vedle Korvínského domu, svůj vzhled změní i zchátralý objekt v Pivovarské ulici 3 nebo budovy ve Wilsonově a Jiráskově ulici. Rekonstrukce čeká i dům v Prostějovské ulici v Předmostí,“ řekl mluvčí magistrátu Přidal.

Podle náměstkyně přerovského primátora Eleny Grambličkové (ODS) může každý z žadatelů získat na obnovu exteriéru domu maximálně 70 tisíc korun.

„Podmínkou je, aby se majitelé na opravách sami finančně podíleli. Objekty, do nichž směřují dotace, přitom nemusí být přímo památkově chráněné. Stačí, když mají architektonickou a historickou hodnotu,“ řekla náměstkyně.

Příspěvek města sice majitelům chátrajících budov v centru pomůže, náklady na jejich rekonstrukci jsou ale mnohonásobně vyšší. Například oprava domu v Pivovarské ulici 3 přijde na 500 tisíc korun, nový vzhled objektu ve Wilsonově ulici přijde na 195 tisíc a budova v Jiráskově ulici se spraví za více než 200 tisíc.

„Domů v centru města, které by potřebovaly naléhavě rekonstrukci, je asi polovina z celkového počtu. Přednost při udělování dotace mají ty, které se nacházejí v historické části, není to ale podmínkou. Stačí, pokud je budova významnějšího charakteru,“ nastínila podmínky pro udělení dotace Miroslava Švástová z odboru životního prostředí přerovského magistrátu, která má na starosti památky.

V minulosti tak třeba město přispělo na opravu funkcionalistické stavby v Macharově ulici. Podle ní většinou město vlastníky při rekonstrukcích budov neomezuje.

„Nepodporujeme pouze velkoplošnou zástavbu domů, což je trend, který nám vadí. Bráníme se i tomu, aby domy zasahovaly až k městským hradbám,“ řekla dále Švástová.

K historickým domům, jejichž vzhled doslova hyzdí centrum Přerova, patří například budova bývalé lékárny U svatého anděla na náměstí T. G. Masaryka, která je v majetku města, nebo zchátralý dům v Pivovarské ulici číslo 26 v blízkosti Horního náměstí.