Pomyslnou stříbrnou medaili si z hodnocení pořádané ekonomickým týdeníkem odnesl Lipník nad Bečvou a třetí příčka patří Konici. Krajské město Olomouc skončilo na osmém místě.

Podmínky pro malé a střední firmy hodnotí organizátoři ankety pomocí celkem padesáti kritérií, která jsou rozdělená do šesti základních oblastí.

„Hodnotí se podnikatelské prostředí, kvalita lokality, přístup veřejné správy, situace na pracovním trhu, cenové podmínky a telefonický průzkum mezi podnikateli,“ vysvětlil jeden z organizátorů Michal Kaderka.

Celkové pořadí

1. Prostějov
2. Lipník nad Bečvou
3. Konice
4. Hranice
5. Přerov
6. Šumperk
7. Litovel
8. Olomouc
9. Zábřeh
10. Šternberk
11. Mohelnice
12. Jeseník
13. Uničov

Nízká nezaměstnanost i růst kriminality

Co tedy pomohlo Prostějovu k obhajobě krajského „titulu“?

„Město obhájilo své prvenství zejména díky rozvinuté infrastruktuře a prostředí, které je příjemné pro občany a zároveň příznivé pro podnikání,“ řekla k letošním výsledkům ředitelka Krajské hospodářské komory Olomouckého kraje Eva Stachová.

„Prostějov podnikatelům stále nabízí nejvyšší kvalitu veřejné správy, zejména v počtu úředníků a silném ratingu hospodaření města,“ doplnil Kaderka.

Město si pochvalovali i podnikatelé v telefonickém průzkumu, kteří nejlépe hodnotili jeho celkové podnikatelské prostředí. Vítěz zabodoval i v oblasti pracovního trhu.

„Má druhou nejnižší nezaměstnanost v kraji. Celý okres se rovněž vyznačuje nejmenším množstvím emisí a nejnižším růstem kriminality,“ konstatoval Kaderka.

„Náš rozpočet činí zhruba miliardu a sto padesát milionů, z toho ve výdajích tvoří třicet procent na investice. Provozní výdaje se nám přes růst cen energií daří od roku 2008 trvale snižovat,“ uvedl starosta Prostějova Jan Tesař.

Nevýhody? Drahé nemovitosti a nízké mzdy

Průzkum se zabýval přednostmi i nevýhodami jednotlivých lokalit. Například okres Prostějov má nejnižší mzdy, a přitom jsou zde nemovitosti nejdražší hned po Olomouci. Na druhou stranu ceny nemovitostí tam nerostou takovým tempem jako v jiných městech.

Štikou je Lipník

Štikou letošního ročníku se stal Lipník nad Bečvou, který podle průzkumu nabízí dobré zázemí rodinám s dětmi.

Demografický přírůstek je zde téměř nejvyšší, kapacita mateřských škol je oproti krajskému průměru téměř o třetinu vyšší a na jednoho učitele je o patnáct procent méně žáků.

Na druhou stranu je v Lipníku poměrně vysoká dlouhodobá nezaměstnanost.

Konice bodovala kvalitou lokality i cenami

Konici, která je vůbec nejmenší obcí s rozšířenou působností u nás, pomohly ke třetímu místu zejména dobrá kvalita lokality a cenové podmínky.

V těchto kritériích samozřejmě nemohou velká města Konici konkurovat. Obec však trpí podprůměrným zastoupením v sektoru služeb. Na jedno pracovní místo se tam hlásí nejvíce uchazečů.

„Náš region byl vždy zaměřený na oděvní výrobu, která již několik let doslova hyne, nezaměstnanost je problematická. Podniky jsou u nás většinou malé a střední. Doufáme, že se nám v budoucnu podaří podpořit hlavně cestovní ruch. U nás se sice vyskytuje sem tam nějaký penzionek, větší ubytovací kapacita nám však chybí,“ řekl starosta Konice Jaroslav Mazoch.

Poslednímu Uničovu chválili samosprávu

Poslední třináctou příčku obsadil v celkovém hodnocení Uničov. Oproti krajskému průměru má méně podnikatelů a má nejvyšší nezaměstnanost. I přesto má v rámci kaje vysoký přírůstek obyvatel.

Podnikatelé si v telefonické anketě nejvíce stěžovali na vysoké ceny. Naopak chválili podnikatelský inkubátor, který v Uničově vznikl a kvalitu samosprávy.

„Uničovská radnice má skoro nejvyšší podíl kapitálových investic, druhý nejvyšší počet úředních hodin a v testu elektronické komunikace dosahuje druhých nejlepších výsledků v kraji,“ poznamenal Kaderka.

Ceny Město pro byznys vyhlašuje týdeník Ekonom. Vyhlášení celorepublikového pořadí plánují organizátoři na září.