Na říjnovém zasedání zastupitelé odsouhlasili prodloužení spolupráce s osvědčeným dopravce, firmou ČSAD Frýdek – Místek. Současná smlouva posledního prosince příštího roku skončí a tak byly nasnadě dvě možnosti, zůstat u prověřeného dodavatele služby, nebo vyhlásit nové výběrové řízení.

Společnost z Frýdku – Místku, která v Hranicích zajišťuje městskou hromadnou dopravu (MHD) od roku 2008, nabídla lukrativní novinky. Příspěvek, který jí město platí na provoz dopravních linek, sníží o pět procent. Radnice tak z původních více než devíti milionů korun ročně ušetří 500 tisíc.

„V současné době platíme 38,50 korun na jeden kilometr provozu MHD. Je to cena srovnatelná s příspěvky podobně velkých měst v republice. Od roku 2017 by v případě podepsání smlouvy dotace činila 36,60 korun na kilometr, což by nám přineslo finanční úsporu," vysvětlil cenovou nabídku mluvčí města Petr Bakovský.

Přechod na plyn

Další inovací bude výměna nízkopodlažních autobusů za vozidla s plynovým pohonem.

„Jsou to vozy s menší ekologickou zátěží, které neprodukují takové množství zplodin, což znečištěné Hranice akutně potřebují," ohodnotil možnou změnu Bakovský. Dopravních prostředků takzvaně na plyn je v republice čím dál víc.

„V dnešní době zhoršené ekologie jsou tyto vozy ve městech podmínkou," dodal místostarosta Ivo Lesák.

2200 osob denně

Autobusy hranické městské hromadné dopravy podle stávajících jízdních řádů za rok ujedou téměř 240 tisíc kilometrů. Jízdní řády odborníci optimalizovali několik let. V současné době k nim mají jen minimum připomínek a odbor správy majetku jejich omezení nedoporučuje. Linky MHD, které denně přepraví zhruba dva tisíce dvě stě osob, se tak měnit nebudou. Pokud by však bylo třeba, je firma připravená provoz rozšířit.

Co se týče cen jízdného, jejich výše se od roku 1999 měnila jen minimálně. Za jednotlivou čtyřicetiminutovou jízdenku zaplatí cestující osm korun, měsíční vyjde na dvě stě korun. Školáci, děti, senioři a držitelé průkazu ZTP mají samozřejmě slevy. Hranice se proto mohou pyšnit jedním z nejnižších jízdných v zemi.

Ačkoli smlouva zatím podepsaná není, k jejímu uzavření pravděpodobně dojde.

„Je to výhodná spolupráce. V současnosti řešíme podrobnosti smlouvy, na které nás upozornili občané profesionálové," okomentoval vývoj situace Lesák. Pokud by radnice spolupráci schválila, zajišťovala by firma ČSAD Frýdek – Místek hranickou hromadnou dopravu do roku 2026.

Autorka: Veronika Hlavinková