„Nyní vydaná česko-anglická kniha obsahuje na 180 fotografií vytvořených hranickým rodákem Tomášem Pospěchem, úvodní text starosty města Jiřího Kudláčka a místostarosty Ivo Lesáka a esej Tomáše Pospěcha," uvedl mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

Hlavním cílem projektu bylo touto reprezentativní knihou zvýšit povědomí o městě, které s ohledem na svou velikost, historii, památky a přírodní krásy, není dostatečné. Kniha proto nezapomíná také na méně známé hranické lokality a stavby.

„Zatímco Zbrašovské aragonitové jeskyně, Hranická propast nebo nedaleký hrad Helfštýn jsou už poměrně známé a často navštěvované, v jejich stínu zůstává řada hradů a zámků v okolí, bývalých lomů či přírodních rezervací. Ale také hranický zámek a architektonicky významné domy ve městě a v sousedních lázních Teplice nad Bečvou," řekl autor knihy Tomáš Pospěch.

Při výběru motivů hledal Tomáš Pospěch především zajímavé detaily nebo místa, kam je obtížné se dostat a většina obyvatel Hranic je nezná. Například areál bývalých vojenských škol, interiéry významných domů, vnitřní prostory mauzolea, půda farního kostela nebo výhledy z věží radnice, kostela a zámku.

„Zajímavé bylo sledovat, jak se pohledy na město mění. Tradiční místa, kam vedly kroky obyvatel Hranic při procházkách a odkud bylo město fotografováno dříve, jsou dnes zarostlá nebo znehodnocená dráty elektrického osvětlení nebo nevhodnou zástavbou. Mezitím ale vznikly nové průhledy nebo zajímavé stavby," prozradil dále Tomáš Pospěch.

Slavnostní křest knihy se za účasti autora i vedení radnice uskuteční v sobotu 22. října od 17:20 ve dvoraně hranického zámku, jako součást Dnu kultury.

David Král