Firma, která dopravu zajišťuje, přestala své služby bez předchozího upozornění provozovat.

„Čekal jsem ráno skoro půl hodiny na zastávce, ale autobus nepřijel. A to jsem si jej předplatil,“ uvedl Bedřich Kubíček z Hranic.

V podobné situaci jako on se ocitly stovky obyvatel Hranic, kteří veřejnou dopravu pravidelně využívají. Ráno lidé čekali jako obvykle na zastávce, ale autobus nepřijel.

Pro šestasedmdesátiletou Evu Zastálovou bylostředeční ráno jako zlý sen. „Potřebuji dojet do nemocnice na předoperační vyšetření, mám tam být na čas. Je to daleko a v takovém počasí to vůbec nemůžu stihnout,“ postěžovala si. Nakonec musela požádat druhou paní na zastávce, aby jí zavolala taxi.

„Firma Optimalizace veřejné dopravy s.r.o., která městskou hromadnou dopravu měla zajišťovat do konce tohoto roku, nás o ukončení činnosti informovala pouze e-mailem, který v úterý 30. září v podvečer poslal neznámý adresát,“ informoval ve středu dopoledne mluvčí městského úřadu Petr Bakovský.

Ten také uvedl, že ještě v úterý město projednávalo s firmou otázky předplatného na další období. Ve zprávě firma oznámila zastavení provozu. Jako důvody uvedla nevyhovující stav přepravních prostředků, který nezajišťoval bezpečnost cestujících, a také kritický stav personálu.

Vyjádření vedoucího firmy Zdeňka Grigara k celé situaci se redakci získat nepodařilo, po celý den nebyl na telefonu dostupný. Na dveřích kanceláře společnosti visela pouze cedule s nápisem: „Z rozhodnutí nového majitele provoz ukončen.“

Zprávu o tom, že ve středu nepojedou autobusy, se dozvěděl ještě v úterý 30. září navečer starosta Teplic nad Bečvou Ladislav Táborský. „Dostali jsme večer informaci od jednoho řidiče, že autobusy nepojedou. Snažili jsme se si ji potvrdit, ale Zdeněk Grigar, který firmu provozuje, nám nebral telefon. Konzultoval jsem problém se starostou Wildnerem, který však o tom také neměl žádné zprávy,“ uvedl Táborský.

Starosta Teplic nad Bečvou se nakonec rozhodl vyhlásit upozornění o tom, že autobusy možná nepojedou, v obecním rozhlase.

Město se snažilo uvědomit obyvatele Hranic co nejdříve. „Obvolávali jsme školy i média, aby se tuto zprávu dozvědělo co nejvíce lidí.“

V dopoledních hodinách také pracovníci odboru dopravy narychlo vylepovali na zastávky informační letáky. Vstříc městu vyšla společnost Connex, která se snažila na zastávkách nabrat lidi, čekající na městskou hromadnou dopravu.

Ještě ve středu dopoledne zasedl v Hranicích krizový štáb. Ten se operativně domluvil se společností ČSAD Frýdek-Místek, která měla původně provozovat městskou hromadnou dopravu až od příštího roku, aby v Hranicích začala jezdit již od čtvrtka 2. října.

„Firma městu nyní poskytne čtyři autobusy, které budou jezdit na linkách jedna až pět včetně a dvanáct. Do neděle 5. října bude platit výlukový řád, od pondělí budou linky jezdit podle nových jízdních rozpisů, které dopravci vyvěsí na zastávky,“ informoval Zbyněk Rýpar z marketingového oddělení ČSAD Frýdek-Místek.

Jízdní řád budou moci cestující najít také na stránkách www.3csad.cz.

„Doprava bude do neděle bezplatná a náklady uhradí hranická radnice. Od pondělí už však budou platit stávající sazebníky,“ dodal Rýpar.

Vzhledem k tomu, že firma neměla čas se na tuto situaci připravit, budou autobusy označené pouze provizorně. Na ranních linkách pojedou také městští strážníci, aby mohli řidičům z Frýdku Místku, Karviné a Havířova ukázat trasy.

Pavlína Chmelařová