V prvním patře už na ně čekají dva strážníci, kteří je budou seznamovat s pravidly bezpečnosti na silnicích. A o tom přece kroužek Majáček, odkud děti jsou, je.

„Před dvěma lety vznikl na Základní škole 1. máje v Hranicích kroužek Majáček. S ředitelkou jsme vymýšlely, jak zpestřit žákům práci, a tak to všechno začalo,“ prozradila vedoucí kroužku Lenka Kopřivová.

Název vznikl na základě toho, čím se kroužek zabývá. „Všechny složky integrovaného záchranného systému mají na autě majáček, proto jsme tak pojmenovali i tento kroužek,“ uvedla Kopřivová.

Děti v pondělí 16. červnanavazovaly na minulé hodiny, kdy diskutovaly a učily se od strážníků všechny věci související s dopravou a vůbec prací policie. Strážníci dětem pouštěli záznamy různých situací ze silničního provozu, řešili otázky týkající se bezpečnostních pásů, dětských sedaček či povinností cyklistů a chodců.

„Nepřímá úměra života – čím větší rychlost, tím je jistější smrt po srážce chodce s autem,“ znělo z reproduktorů a dětem se tajil dech.

Následovala série fotografií zachycující různé okamžiky ze života městské policie, od minulosti až po současnost. Sálem se nesl tichý šepot, souhlasné výkřiky a odpovědi na spousty otázek.

Na dětech bylo vidět, že mají chuť pustit se do diskuse a o všem, co viděly, si popovídat. „Dělám s Majáčkem prvním rokem. Baví mě to, děti jsou opravdu šikovné a je na nich vidět zájem. A ten je hlavní. Naučily se spousty nových věcí a jsme rádi i za zájem rodičů,“ svěřil se strážník Ludvík Kocián.

Přednáška pak skončila ve slavnostním duchu. Děti totiž obdržely od strážníků vysvědčení za svou celoroční činnost v kroužku.

Nikola Helísková