Řeč je o městských policistech v Hranicích a místních částech.

V městě jich je nedostatek, proto se zastupitelé města rozhodli ve čtvrtek 3. září podpořit návrh velitele Městské policie v Hranicích a umožnili rozšíření jejich řad.

„S panem starostou jsme se domluvili a předložili návrh o navýšení počtu strážníků o dva radě, ta jej schválila a na zastupitelstvu všichni návrh jednomyslně odsouhlasili, což mě velmi mile překvapilo," popsal velitel Miroslav Mann, který doplnil, že v průběhu tohoto týdne zájemci najdou na webových stránkách města pod hlavičkou městské policie vyhlášené výběrové řízení.

Další dva strážníci by se měli postarat o posílení stávajících směn.

„Jde o takzvanou pátou směnu, ta bude mít za úkol posílit jiné směny, bude řešit zejména pátky, soboty, noční akce, romské problematiky nebo otázku bezdomovců. Dále se chceme zaměřit více na měření rychlosti v určitých místech," pověděl velitel s tím, že právě měření rychlosti v posledních měsících výrazně pokulhávalo.

„Neměli jsme na něj dostatek času ani lidí. Proto obyvatelé v Drahotuších, Valšovicích, Velké nebo Slavíči určitě uvítají naše posily. Většinou si to lidé žijící v těchto lokalitách velice chválí a žádají to po nás," pousmál se spokojeně.

Strážnice zatím není

Městská policie k dnešnímu dni čítá třiadvacet strážníků a jednu administrativní pracovnici.

Možnost pracovat u policie ale nedostanou jen dva lidé, nýbrž hned tři.

„Kvůli vzdělání musí jeden strážník ukončit ke konci roku poměr, proto budeme hledat tři vhodné kandidáty," vysvětlil.

Samozřejmostí u budoucího strážníka by měla být spolehlivost, fyzická i psychická zdatnost a odolnost, nebo čistý trestní rejstřík.

„Nebráníme se ani strážnicím. Mnohdy ženský přístup v řešení konfliktů je přínosnější. Zatím žádnou ženu ve svých řadách nemáme," pověděl dál Miroslav Mann.

Od roku 1998 se na veřejný pořádek žádní strážníci nepřijímali.

„Rozsah úkolů a činnosti, které děláme je od té doby podstatně vyšší. Ale není to jak v televizi, kde po sobě lidé střílí a honí se v autech. Jde především o psychicky náročnou práci," uzavírá velitel Městské policie v Hranicích Miroslav Mann, který na své práci oceňuje, že je rozmanitá, stále v pohybu a rozhodně není nudná.