Jako obranu proti krádežím bicyklů rozjíždí městská policie nový způsob evidence kol. Občané si mohou kola zdarma zaregistrovat na městské policii Hranice.

„Jde o nový způsob značení. Na kolo se aplikuje bezbarvá, okem neviditelná, látka se speciálním kódem, kterou mohou městští strážníci UV lampou identifikovat. Jednoznačnou identifikaci pak zajistí mikroskop," prozradil mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

Postup je následující. Látka se natře štětečkem na zhruba deset míst na kole. Aplikace však zabere určitou dobu, celá registrace proto bude trvat přibližně třicet minut. Je tak nutné se předem objednat. Na všechny zájemce o tuto novou metodu městská policie apeluje, aby kolo určené k označení bylo čisté a suché, tak aby bylo možné speciální roztok na kolo nanést.

„Označené bicykly poté městská policie zanese do lokálního registru a Národního registru REFIZ. Kromě Hranic přistupují k tomuto způsobu značení kol i další města, zejména na Moravě," uvedl dále Petr Bakovský. V minulosti se kola značila pomocí čipů, tento způsob ale byl ale ekonomicky náročnější a příliš se nerozšířil. Tento systém lze použít nejen na kola, ale například také na kompenzační pomůcky pro tělesně postižené.

Všichni zájemci se musí předem objednat buď telefonicky na čísle 581 828 101 nebo si zamluvit čas pomocí internetové rezervace.

Autor: David Král