Zatím se narychlo vybagrovaná strouha jeví jako účinná, ale zatím ji ještě neotestovaly žádné mohutné přívalové deště.
Kolem železničních viaduktů patří pozemky Správě železniční a dopravní cesty (SŽDC) Praha.
Přesto se město Hranice ve středu ráno rozhodlo do jejich půdy kopnout.
„Hrozilo totiž, že budou lidé ze sousedství viaduktů opět zaplaveni, tak jako mnohokrát předtím,“ vysvětlil Dušan Michálek, člen povodňové komise.
Do deseti minut byl na místě bagr a během půlhodiny tam vytvořil asi třísetmetrovou strouhu, kterou pak voda z okolních polí stékala do potoku Velička.
„Vloni nám ještě tekla přímo do zahrad a domů. Letos jsme ji měli jen vzadu u skleníku,“ řekla Dagmar Kapplerová.
Ta ještě pamatuje, jak byla za viadukty před rokem 1997 kamenná barikáda, přes níž se povodňová vlna nikdy neměla šanci přelít.
„Pak tam ale dráhy terén vyrovnaly a při prvních prudkých deštích jsme byli ve vodě,“ vzpomněla Kapplerová.
Její soused Benedikt Táčovský byl tento týden při záplavách také vody ušetřen. Jestli to bylo díky nové strouze, to prý netuší.
„Vím ale, že v roce 1997 tam někdo na vlastní triko nějaké opatření udělal, tím nám všem pomohl, ale pak měl z toho problémy,“ uvedl Táčovský.
Od té doby tam na vlastní kůži zažil povodně v letech 2006 a 2007.
„Nějaké protiopatření jsme urgovali už dlouho,“ dodal.
Jestli bude vybagrovaný žlábek účinný, to netuší ani Dagmar Kapplerová.
„Myslím si, že bude stejně časem plný odpadků. Chtělo by to něco trvalejšího. Třeba znovu tu kamennou barikádu,“ vyjádřila svůj názor.
Správa železniční a dopravní cesty, které problematický pozemek patří, chápe vybagrovanou strouhu jen jako provizorní řešení.
„V pátek 18. června máme naplánováno jednání s městem a Povodím Moravy a budeme jednat o vybudování záchytného příkopu, který by sváděl veškerou dešťovou vodu z polí do Veličky,“ informoval Tomáš Drvota z oddělení komunikace SŽDC.