Podle plánů města by mělo být jízdné u hranické MHD v brzké době zcela zrušeno pro všechny cestující.

„Většina stran měla bezplatnou MHD ve svých programech, peníze na toto opatření tak už jsou v rozpočtu připraveny. Zatím se jen neví, kdy přesně by mělo k zrušení jízdného dojít. Momentálně se předpokládá, že by to mohlo být na jaře. Jako pravděpodobný se jeví duben nebo květen,“ uvedl mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

Ačkoliv návrh ještě neprošel radou města ani zastupitelstvem, už nyní radnice občany na chystané změny s předstihem upozorňuje, především z ekonomických důvodů.

„Cestující prosíme, aby zvážili nákup dlouhodobých permanentek. Nemusely by se jim totiž vyplatit,“ doplnil Petr Bakovský.

Z jízdného do městské kasy každoročně přitékala částka ve výši okolo 2,2 milionu korun. S ní už tedy radnice do budoucna počítat nemůže.

Opozice: Zvyšte raději četnost a komfort

Zatímco vedení města si od bezplatných jízdenek slibuje zvýšení zájmu o MHD na úkor osobních automobilů, opozice tímto krokem nadšena není.

Na posledním jednání zastupitelstva tak kvůli tomu došlo k názorovému střetu.

„Podle mého názoru se jedná o populistické mrhání penězi. Kdybychom raději investovali do toho, abychom zvýšili četnost linek, aby se zvýšil komfort cestujících, udělali bychom lépe. Když se zeptáte většiny lidí, proč nejezdí městskými autobusy, tak odpověď nebude kvůli penězům, ale kvůli tomu, že autobusy zkrátka nejezdí tak jak by oni potřebovali,“ je přesvědčen zastupitel Ivo Lesák (Hnutí Otevřená radnice).

Starosta Jiří Kudláček (Naše krásné Hranice) s kritikou nesouhlasí.

„Když jsme ve městě zaváděli radary, tak jsme je zaváděli s tím, že část získaných prostředků se bude vracet do služeb obyvatelstvu. Myslím, že tohle je přesně ten případ. Rád bych navíc připomněl, že právě probíhá studie optimalizace dopravy, která by nám měla pomoci lidi do hromadné dopravy přivést. Jízdné zdarma je tak pouze první věc, druhou věcí budou jízdní řády, které mají logiku a třetí věcí návaznost na další spoje,“ uvedl k celé záležitosti starosta.

První kompletně elektrobusové město

Kolem městské hromadné dopravy v Hranicích je v posledních letech živo.

Teprve před patnácti měsíci vystřídaly klasické autobusy moderní elekrobusy, díky čemuž se Hranice staly prvním městem v Evropě s kompletně elektrobusovou hromadnou dopravou.

Jeden z šestice nových strojů však během loňského roku shořel.