Helfštýn i s kovářskou nocí

„Letní turistická sezona začne naplno už od prvního dubna,“ uvedl kastelán Helfštýna Jan Lauro. Podle něj platí až do března na hradě snížené vstupné. Od počátku dubna se ale otevře návštěvníkům například historická mincovna a lidé se můžou těšit i na víkendové programy.

Mezi největší dubnové akce patří na Helfštýně vernisáž výstavy italského sochaře Roberta Giordaniho Plastiky z ohně.

Poslední dubnový den bude otevřena rovněž expozice uměleckého kovářství, které bude předcházet kovářská noc.

„Lidé se nás opakovaně ptali, jestli nechceme připravit nějaký program na čarodějnice. To je tedy pokus o založení nové tradice,“ připomněl Lauro. Na Helfštýně se sejde asi desítka kovářů, kteří budou do noci pracovat a vytvoří jeden monumentální hřebík.

Rozjíždí se naplno i jeskyně

Jedním z hlavních cílů návštěvníků Hranicka budou už tradičně Zbrašovské aragonitové jeskyně. Zde probíhaly přípravy na sezonu po celou zimu a v lednu bylo dokonce pro veřejnost úplně zavřeno.

„Od února jsme měli v pracovní dny vždy krátce otevřeno. A i když byl sníh, pár lidí si do jeskyní vždy cestu našlo,“ řekla vedoucí Zbrašovských jeskyní Barbora Šimečková. Od dubna, kdy začíná hlavní sezona, bude otevřeno od devíti hodin od rána do čtyř odpoledne. „Už klasikou zůstávají zavřené pondělky, kdy provádíme údržbu celého prostoru,“ dodala Barbora Šimečková.

Přes zimu zde přišla řada na nejrůznější opravy a revize. Práce byla zejména pro elektrikáře, kteří kontrolovali a opravovali osvětlení a rozvody, ale i pro další techniky. Jeskyně pro letošní rok nepřichystaly žádnou speciální novinku. Na co se ale návštěvníci mohou těšit, je už tradiční propagace umění.

„I letos přes letní prázdniny připravujeme výstavu, která bude rozmístěna v prostorách jeskynního komplexu,“ řekla vedoucí jeskyní Barbora Šimečková.

Tovačovský zámek představí Hygienu šlechty

Od prvního dubna se otevře návštěvníkům také Tovačovský zámek. „Sezonu zahájíme koncertem žáků Základní umělecké školy v prostorách lidové školy a v neděli 3. dubna se od půl třetí odpoledne se pak na zámku uskuteční módní přehlídka replik historických kostýmů,“ přiblížila kastelánka Tovačovského zámku Květa Zajícová.

Podle ní bude od dubna zpřístupněn návštěvníkům zámek i s vyhlídkovou věží.

„Chtěli bychom otevřít také první patro arkádového křídla, kde byla s pomocí dotace kraje opravena zchátralá podlaha. Od června by zde měla být zajímavá expozice s názvem Hygiena šlechty, kterou chystáme ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Brně a Muzeem Komenského v Přerově,“ upřesnila kastelánka.

PETRA POLÁKOVÁ – UVÍROVÁ, JAKUB ZEMAN