Dlouhých deset let čekalo město Přerov, ve kterém se kvůli chybějícímu úseku dálnice D1 neustále zhoršuje kvalita ovzduší, na návštěvu ministra dopravy.

Ten do města naposledy zavítal v roce 2000 a lidem sliboval, že už za tři roky bude hotový obchvat města.

Přerované měli tento týden v pátek konečně šanci zeptat se šéfa rezortu dopravy, kdy se postaví úsek dálnice D1. Z plánované návštěvy ministra Víta Bárty (VV) ale nakonec sešlo.

„Zatím to ještě nemám definitivně na papíře, ale tuto informaci můžu potvrdit. Program ministra je totiž velmi nabitý a má v kraji projednat deset důležitých věcí, takže jsme zvažovali, co ano a co ne. Určitě se uskuteční návštěva v Olomouci, ale místo do Přerova nakonec ministr zamíří na Šumpersko a Jesenicko,“ vysvětlil mluvčí rezortu dopravy Karel Hanzelka.

Návštěva Víta Bárty v Přerově měla trvat jen hodinu a její součástí byla i beseda s občany v Městském domě.

„Chceme poukázat na to, že potřebujeme nejen dálnici, ale i vnitřní průtah městem, tedy průpich,“ plánoval primátor města Jiří Lajtoch (ČSSD), o čem chtějí radní s ministrem jednat. Teď ale Přerované opět ostrouhají.

„Zrušení návštěvy nás zaskočilo, vylepili jsme plakáty, rozeslali pozvánky a zveřejnili informace v médiích. Nechápu to. Na akci se připravujeme už od pondělka a teprve ve středu ve tři hodiny odpoledne se dozvíme, že se vlastně nekoná,“ reagoval zaskočeně mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Tlačili na dálnici a průpich

Přerov má přitom kvůli chybějící dálnici vážný problém. Už v listopadu má být dokončena stavba úseku D1 z Kroměříže do Říkovic, a poté se všechna auta z ní nahrnou do centra města. Už teď je ve městě zhoršené ovzduší a koncentrace polétavého prachu je nadlimitní.

Přerovští radní už v minulosti čelili kritice opozice, že neprojevili při jednáních s předchozími zástupci ministerstva dopravy více diplomacie.

„To je hloupá řeč. Vytvořili jsme společné memorandum, posílali urgentní dopisy a jednali o dálnici už se třemi ministry. Naše snahy ale brzdily neustálé změny na ministerstvu,“ oponoval primátor Lajtoch.

To, že má Přerov stále v ruce pomyslného Černého Petra, teď potvrdilo i náhlé zrušení návštěvy ministra.

„Vícekrát už jsme snad ani na ministerstvu být nemohli. Tlačili jsme pořád na dvě hlavní věci – stavbu dálnice a průpichu. Když jsme ale nastoupili volební období, tak Ředitelství silnic a dálnic vyškrtlo průpich ze svých investičních priorit,“ doplnil náměstek primátora Josef Kulíšek (ODS).

Stavbu dálnice podle něj zase zcela zablokovali ekologičtí aktivisté z hnutí Děti země.

Ministr prý do Přerova stejně přijede

Na dopravu v Přerově se zaměřil v 16. září výzkum, který prováděl Celní úřad.

„Ten spočítal projíždějící nákladní auta a zjistil, že ve směru od Lipníka jich do Přerova přijelo 265, od Olomouce 482 a od Kozlovic pak 165. Přerovem tedy jen v době od 8 do 15 hodin projela zhruba tisícovka aut,“ shrnula náměstkyně primátora Elena Grambličková (ODS).

Celní úřad převážil osmadvacet nákladních aut a v šesti případech shledal porušení limitů převážených nákladů. Na neúnosnou dopravu v Přerově a okolí upozornila nedávno také blokáda silnice v Prosenicích.

Zástupci ministerstva dopravy ujistili, že se návštěva Přerova uskuteční – ale v jiném termínu.

„Pokud to nebude teď, proběhne určitě v následujících týdnech,“ uzavřel mluvčí Karel Hanzelka.