Brigáda má stavět kontingent i v příštím roce a podle její mluvčí Heleny Suralové jde o vůbec nejtěžší misi, kterou plní.

„Rozhodl jsem se navštívit velení 7. brigády v Hranicích a jednotku v Přáslavicích a setkat se zde s vojáky z jediného důvodu. Tyto jednotky nyní nesou největší zátěž našeho působení v Afghánistánu, zejména v provinciích Wardak a Logar, kde jsou nasazeny pozemní síly,“ vysvětlil účel své návštěvy na Moravě ministr obrany Alexandr Vondra.

„Přijel jsem, abych jim poděkoval za to, co dělají, protože jejich práce je vysoce oceňována nejen doma, ale mezi všemi spojenci, abych je povzbudil a vyjádřil solidaritu. V poslední době totiž zaznamenali různé incidenty a zranění a zažili i ztrátu na životě. Zároveň jsem jim vzkázal, aby drželi při svých kamarádech, při svých rodinách, protože my v Afghánistánu jen plníme své úkoly,“ dodal.

Ministr Vondra - portrét z jednání

Kolega zahynul po výbuchu nálože

Sedmá mechanizovaná brigáda přišla o jednoho ze svých vojáků 31. května letošního roku. Zahynul při nájezdu tanku na improvizované výbušné zařízení. Šestého července pak byl v afghánské provincii Wardak těžce zraněn příslušník druhé jednotky výcvikového a poradního týmu OMLT.

„Při útoku na základnu utrpěl dvaatřicetiletý rotmistr těžké střelné poranění. Nejprve byl transportován do vojenské nemocnice v Afghánistánu, kde působí český polní chirurgický tým, a nyní je v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích. Jeho stav je nadále velmi vážný,“ shrnula mluvčí Generálního štábu Jana Růžičková. Rodina si ale nepřeje poskytovat podrobnosti o jeho zdravotním stavu.

Podle mluvčí 7. mechanizované brigády Heleny Suralové nesou vojáci ztrátu svého kamaráda těžce. „Není chvilky, kdybychom si na něj nevzpomněli,“ popsala.

Ministr obrany Alexandr v této souvislosti uvedl, že armáda poskytuje příbuzným obětí neštěstí finanční i právní pomoc.

„V tomto ohledu pro ně skutečně děláme maximum,“ řekl.

Velitel 71. mechanizovaného praporu v Hranicích Jan Zezula

Není to dovolená, ale nebezpečná služba

Provincie Wardak podle něj ale patří k těm méně bezpečným.

„To není dovolená, to je služba v zemi, kde jsou vážné bezpečnostní hrozby. Pokud bychom však srovnali situaci našich vojáků třeba s Američany, tak si myslím, že stále můžeme mluvit o tom, že jsme měli v posledních dvou třech letech poměrně hodně štěstí,“ poznamenal.

Velitel 7. mechanizované brigády Jan Zezula řekl, že všichni vojáci byli velice dobře připraveni, a to jak po fyzické, tak psychické stránce.

„Věděli, co je tam čeká, a měli reálnou představu o místě nasazení, takže když bylo potřeba nahradit zraněné vojáky, nebyl s tím žádný problém,“ sdělil.

Vojáci z hranické brigády působí v Afghánistánu od roku 2008.

„Celkem se zde vystřídalo 515 našich příslušníků, někteří z nich i opakovaně,“ uzavřela mluvčí Helena Suralová.