Ministři se zúčastní třídenního setkání v Luhačovicích a z Přerova byli přepraveni do lázeňského areálu vozy s policejním doprovodem.

Na palubě speciálu Airbus A – 319, který přistál kolem jedenácté hodiny dopoledne v Přerově, byla asi stovka účastníků setkání z patnácti delegací. „V Přerově přistáli účastníci setkání ze čtrnácti zemí Evropské unie, zbývající delegace byly odbaveny na letišti v Brně a někteří se dopravili po vlastní ose. Naše letiště poskytlo pouze zázemí,“ uvedl mluvčí přerovské vrtulníkové základny Milan Kouřil.

Dopoledne na letišti přistály delegace z Francie, Lotyšska, Kypru, Itálie a dalších zemí, odpoledne pak Dánové, Portugalci, Poláci nebo Estonci. Vrcholné politiky členských zemí Evropské unie doprovázel také eurokomisař Vladimír Špidla.

„Setkání ministrů v Luhačovicích jsme připravovali asi rok a půl. Dlouho jsme vybírali jen samotnou lokalitu. Bylo také náročné vymyslet program, zajistit ubytování na odpovídající úrovni a skloubit celou řadu dalších organizačních záležitostí,“ uvedl náměstek pro evropské záležitosti ministerstva práce a sociálních věci Michal Sedláček.

Hlavním tématem schůzky evropských ministrů práce a sociálních věcí v Luhačovicích bude podle jeho slov volný pohyb pracovníků po Evropě. „Toto téma zajímá především české účastníky setkání,“ poznamenal Sedláček. Dalším klíčovým bodem bude směrnice o pracovní době.

„Zajistit přistání pro účastníky akce mezinárodního rozsahu je pro nás nová zkušenost. Něco takového jsme v Přerově dosud neorganizovali,“ řekl velitel přerovské vrtulníkové základny Jaromír Šebesta. Jak dále dodal, dohlíželi na bezpečnost účastníků vrcholné evropské schůzky nejen policisté, ale i vojáci.

A proč se setkání koná právě v Luhačovicích?

„Volba padla na Zlínský kraj, protože ne všechna města v republice byla schopna splnit náročné požadavky na ubytování ministrů a jejich doprovodů. Akce se totiž zúčastní ministři ze všech 27 členských států Evropské unie a také evropští komisaři,“ vysvětlil vedoucí odboru kanceláře hejtmana Zlínského kraje Jan Kostelecký.

Pro účastníky setkání je připraven také bohatý doprovodný program. „Jeho součástí bude kromě prohlídky Luhačovic také návštěva Zlína, kde budou moci přítomní spatřit pověstný Baťův mrakodrap. Delegace zavítá také do gobelínky ve Valašském Meziříčí, skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm a nebo na koncert Jiřího Pavlici na Velehradě,“ uzavřel Kostelecký.