Do míst někdejšího válečného konfliktu odcestuje letos už třetí jednotka, tvořená příslušníky 23. základny vrtulníkového letectva v Přerově. O vyslání vojsk do Kosova rozhodl parlament vloni.

„Vojáci se v Kosovu střídají každé tři měsíce. První jednotka odletěla v dubnu, další pak počátkem července a poslední to čeká teď v říjnu,“ uvedl mluvčí přerovské vrtulníkové základny Milan Kouřil. Podle jeho slov se mise účastní vždy 29 příslušníků základny a v Kosově operují také dva vrtulníky Mi – 17. Jeden z nich je přitom uzpůsoben i k transportu zraněných.

Hlavním úkolem příslušníků základny ve válečnými konflikty postižené oblasti je přeprava vojáků a materiálu, dále pak monitorování určeného prostoru. „To znamená, že příslušníci letky přelétávají nad stanoveným terénem a pozorují, jestli zde nedochází k trestné činnosti – například pašování dobytka nebo krádežím dřeva,“ podotkl mluvčí.

Vrtulníky také zajišťují v oblasti přepravu vlastních i zahraničních vojsk. „Dalším úkolem je doprava VIP představitelů ze sektoru velení do ostatních zemí bývalé Jugoslávie,“ poznamenal. Podle informací příslušníků mise KFOR panuje v oblasti stále napětí mezi kosovskými Albánci a Srby.

„Bezprostřední nebezpečí už sice vojákům nehrozí, přesto se ale ani dnes o nějakém klidu nedá mluvit,“ vysvětlil Kouřil. Příslušníci české jednotky jsou prý místními obyvateli vnímáni pozitivně, nemají totiž problémy s jazykovou bariérou. Mise vojáků z přerovské vrtulníkové základny by měla být v letošním roce poslední a příslušníci jednotky se vrátí zpět do republiky před Vánocemi.