Za ODS se v říjnových volbách do hranického zastupitelstva dostala pouze lídryně kandidátky, nestraník Karla Vlasáková.

Ta se následně dohodla na pracovní spolupráci s šesti dalšími stranami ANO, Naše krásné Hranice, Sportovci, Hranice 2000, KSČM a SPD.

Dohoda, ve které figurují komunisté, je však trnem v oku celostátnímu vedení strany. Předseda ODS Petr Fiala v médiích minulý týden několikrát zopakoval, že místní sdružení od dohody s KSČM buďto ustoupí, a nebo bude zrušeno.

Předsednictvo občanských demokratů totiž trvá na respektování usnesení stranického kongresu z roku 2006, které spolupráci s komunisty zakazuje na všech úrovních.

„V České republice máme od roku devadesát tři zákon, který jednoznačně stojí proti komunistickému režimu. Celá řada vrcholných představitelů KSČM dnes navíc popírá zjevná fakta a chce překrucovat historii. Naposledy výroky předsedy Filipa k okupaci v roce šedesát osm. To jsou všechno důvody, které nás vedou k tomu, že se toho usnesení občanští demokraté prostě drží," uvedl v pondělním vydání pořadu Události, komentáře místopředseda ODS Martin Kupka.

Nic jsme neporušili, zní z hranické ODS

Místní sdružení je ale přesvědčeno, že usnesení kongresu neporušilo.

„Nic jsme neporušili, protože jsme nepodepsali žádnou koaliční dohodu. Proto jsme se za paní Karlu Vlasákovou postavili," řekl odstoupivší předseda hranické ODS Radek Průcha.

Že se nejedná o klasickou koaliční dohodu zdůrazňuje také sama Karla Vlasáková.

„Je to pouze programové prohlášení, na jehož plnění se budeme společně podílet," zopakovala nová radní.

Na prohlášení Petra Fialy a dalších vysokých stranických představitelů se nicméně rozhodlo vedení hranické ODS zareagovat rezignací. Místní sdružení tak v tuto chvíli stále ještě existuje, pouze nemá vedení.

„V úterý proběhlo jednání oblastní rady v Přerově, která podala výkonné radě návrh na zrušení místní organizace. Je to tedy určitý proces, který ještě potrvá, ale už teď je v podstatě rozhodnuto," zakončil Radek Průcha.

ODS nevidí ráda ani koalice s SPD. Narozdíl od paktace s komunisty však proti této spolupráci nemá strana přijato žádné usnesení.