Z celkového počtu dvaadvaceti přítomných zastupitelů bylo třináct pro jeho odvolání, zbylých devět zvedlo ruku pro setrvání ve funkci.

Kromě opozice, která návrh na hlasování podala, se tak proti Wildnerovi museli postavit také dva členové koaličního vedení města.

„Výsledek vyvolal mezi přítomnými docela rozruch. Sám jsem to ani nečekal. To, kdo z koalice se proti místostarostovi postavil, můžu jen odhadovat. Hlasování bylo totiž tajné,“ řekl Vladimír Juračka (Hranice 2000), který impulz k hlasování vyvolal.

Podnětem k tomuto hlasování byl krok rady města ze dne 20. září, která se v rámci územního plánování vyslovila pro výstavbu průmyslové haly v Drahotuších.

Juračka uvedl, že městská rada tímto krokem pochybila, a Wildnera v této záležitosti označil za hlavního viníka.

Starostka: Rozumím, ale nesouhlasím

K celé čtvrteční situaci se vyjádřila také starostka Hranic Radka Ondriášová (ČSSD).

„Hlasování mě nepřekvapilo, ale výsledek ano. Nedokážu si to nijak vysvětlit,“ řekla.

Přestože proti Wildnerovi hlasovali také dva členové koalice, starostka způsob tajného hlasování schvaluje.

„Sama jsem zastáncem tohoto způsobu. Lidem musím totiž důvěřovat, proto je důležité získat hlasy zastupitelů v tajné volbě. Nesmí to být pod dojmem toho, že jsme se předem domluvili, “ uvedla starostka Radka Ondriášová (ČSSD), která prozradila, že s odvolaným si už promluvila.

„Samozřejmě s panem místostarostou jsem mluvila. Nezlobte se, ale nebudu to konkretizovat, šlo i o osobní věci. Přece jen se známe už dlouho,“ dodala.

Podle starostky, která se teprve tento týden vrátila po měsíční dovolené, přinese současný stav hodně problémů.

„Je to velká komplikace. Místostarosta jako takový měl úkoly, které byly postaveny na jeho osobu a nyní se budou muset přenést na někoho jiného. Chod města je o rozdělení kompetencí. Práce, kterou vykonávali dva lidé, nyní dopadne na jednoho,“ doplnila Ondriášová.

Další kroky vedení města budou podle ní záležet na nacházejícím jednání. „Je to čerstvé, musíme si teprve uvědomit, co se stalo. Nyní je vše otázkou dalšího jednání. Na tom, kdy bude další jednání zastupitelstva, jsme se ale zatím nedohodli,“ konstatovala.

Starostka, která je zároveň členkou městské rady i zastupitelstva, se vyjádřila také k důvodu hlasování.

„Tomu důvodu, proč doktor Juračka návrh k hlasování podal, rozumím. Druhá věc je, že s ním třeba nesouhlasím. Ale jak říkám, rozumím mu,“ dodala starostka.

Více důvodů pro odvolání

Rozhodnutí o odvolání místostarosty Willdnera překvapilo také předsedkyni Osadního výboru Drahotuše Vlastu Zapatovou, která stejně jako Vladimír Juračka v zastupitelstvu reprezentuje stranu Hranice 2000.

„Překvapená jsem určitě byla. Podle mě ale bylo pro odvolání více důvodů. Myslím, že na základě jednoho podnětu se místostarosta neodvolává,“ řekla.

Miroslav Wildner i nadále zůstává členem zastupitelstva, odvoláním z funkce místostarosty však automaticky končí v Radě města Hranice.