Mistrovství republiky se o víkendu konalo vůbec poprvé v Přerově. O vítězství zde usilovalo celkem dvaatřicet týmů.

Jediným reprezentantem přerovského regionu bylo družstvo hasičů z Olšovce na Hranicku. To skončilo v celkovém pořadí na osmém místě.

„Soutěžící se utkali celkem ve třech disciplínách v kategorii muži a ženy. Jednak to byl běh s překážkami na sto metrů, štafeta čtyřikrát sto metrů, a poslední byla královská disciplína – požární útok. Myslím, že soutěž proběhla na velice dobré úrovni,“ popsal velitel Mistrovství České republiky v požárním sportu Vlastimil Zatloukal.

Jak dodal, závody o víkendu provázel déšť, což se u některých týmů mohlo projevit na konečných výsledcích. Diváky však deštivé počasí neodradilo a stovky z nich během víkendu sledovaly urputné boje mezi družstvy.

Domácí pak nejvíce fandili jedinému zástupci z Přerovska, který se probojoval na letošní Mistrovství ČR. Tím byl mužský tým Sboru dobrovolných hasičů z Olšovce.

Olšovečtí jsou nejsilnější v požárním útoku

„To, že jsme to dotáhli až na mistrovství, je dlouhodobá záležitost. Jsme na to samozřejmě pyšní, ale za tímto úspěchem stojí hodiny tréninku. Mistrovství republiky jsme se zúčastnili vlastně už potřetí. Nejlepšího výsledku jsme dosáhli v letošním roce, kdy jsme skončili na hezkém osmém místě,“ řekl trenér soutěžícího družstva SDH Olšovec Pavel Rušar.

Podle jeho slov silnou parketou olšovského družstva byl požární útok. „Jsme dvojnásobní mistři v požárním útoku Velké ceny okresu Přerov,“ upřesnil Rušar. Soutěžní družstvo SDH Olšovec tvoří chlapci ve věku od 16 do 28 let.

„To, že slavíme takové úspěchy, je zásluhou hlavně našeho trenéra, ale i okolí, které nás moc podporuje. Samozřejmě že imy musíme přiložit ruku k dílu. Pokud tento sport chceme dělat pořádně, vyžaduje to velkou disciplínu, cílevědomost a zodpovědný přístup,“ řekl jeden z členů olšovského družstva Aleš Navrátil, který je zároveň profesionálním hasičem.

Na mistrovství závodilo celkem 320 dobrovolných hasičů. V jednotlivcích si nejlépe vedli Klára Šenkýřiková z Kvasin (Královéhrádecký kraj) a Lukáš Janko z Počátek (kraj Vysočina).