Svou knihou chce Klára Nováčková nabídnout alternativu k současné literární tvorbě určené mladým dívkám, která podle ní nevykresluje ženské charaktery v úplně nejlepším světle.

„Myslím, že je spousta románů, ve kterých jsou silné ženské hrdinky, ale chybí takové, které by se zaměřovaly více na puberťačky. Když se totiž zamyslíte, tak co si vlastně mají ty holky přečíst?“ ptá se autorka Vetřelkyně a já.

„Pro ně jsou určeny věci jako Stmívání nebo Padesát odstínů šedi a to mi přijde smutné. Na základě těchto děl pak mají holky pokřivený pohled na svět, na kluky, na to jakou ženou se chtějí stát. Proto bych jim ráda představila silnou a hlavně uvěřitelnou hrdinku, která je svým způsobem nezávislá, milující a vlastně i nedokonalá, protože se na světě stále hledá,“ popsala Klára Nováčková.

Čerpala z vlastních prožitků

Ta se tak vedle vztahů, sexu a fyzických proměn při dospívání ve své knize zabývá také sociálními médii, zobrazením žen v románech a reklamě či údělem ženských humoristek. Ve velké míře přitom čerpala z vlastních zážitků.

„Udělala jsem si seznam témat, kterých jsem se chtěla v knize dotknout, a ke každému z nich jsem na základě vlastní zkušenosti, nebo třeba zkušeností kamarádek, vypointovala nějaký dílčí příběh. Určitě tak v knize nejsou jen moje osobní příhody. Ještě jsem toho nezažila tolik, aby to vydalo na celou knihu. Do jaké míry je román opravdu o mně tedy nechme raději být,“ řekla se smíchem Klára.

Na Vetřelkyni a já začala mladá spisovatelka pracovat před třemi lety při studijním pobytu v Itálii.

„U většiny lidí je Erasmus jedna velká párty. V našem městečku jsme ale byly z Erasmu jen dvě, já a kamarádka, o které v knize taky píšu. Příležitostí k nějakým večírkům tak moc nebylo. Když už jsme tedy byly pořád zavřené na bytě, rozhodla jsem se ten čas využít,“ zavzpomínala s úsměvem.

Knížku i ilustrovala

Ačkoliv první verzi knihy měla Klára hotovou za čtyři měsíce, propracovat se od napsání až po vydání jí trvalo dlouhé tři roky.

„Celkem jsem v průběhu let oslovila více než dvacet vydavatelství, z nichž se nakonec ozvaly tři. Já jsem si pak vybrala nabídku Garamondu. Líbilo se mi, že je kniha zaujala, ale že na ní chtěli dál pracovat a vylepšit ji. Půl roku jsme tak na tom ještě dělali, já jsem kompletně předělala ilustrace a většinu vlastně textu taky. Myslím, že to celkovému dojmu ohromně pomohlo,“ zhodnotila Klára.

Svou všestrannost ukázala pětadvacetiletá studentka pedagogické fakulty v Olomouci tím, že knihu nejen napsala, ale také ilustrovala. „Mám vystudovanou literaturu a výtvarku, takže se to tak ideálně spojilo,“ vysvětlila.

Babička se při čtení červenala

A jaké má zatím Klára na svůj román ohlasy?

„Třeba babička mi řekla, že se u toho červenala. A pak mi vyčetla, že používám hodně vulgarismů,“ uzavřela Klára Nováčková pobaveně.

Všichni zájemci, kteří by se o Kláře Nováčkové a její knize rádi dozvěděli více, mohou ve čtvrtek 1. listopadu zavítat do hranické knihovny. Od osmnácti hodin zde bude připravena beseda se spisovatelkou, která se zároveň postará o autorské čtení. (kra)