Hlavní vystoupení se konalo na Masarykově náměstí, odkud studenti pokračovali na zámek a na další místa města. „Tradice Hubertovy jízdy vznikla už při založení školy v roce 1852. Téměř sto sedmdesát let naše škola představuje tradici, spojenou s myslivostí a lesnictvím. Ne všichni si uvědomují, že česká myslivost byla zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví České republiky. Zahrnuje mysliveckou mluvu, tradice, mezi něž patří i organizace Hubertovy jízdy a zábavy, myslivecké ošacení, zvyky spojené s literaturou, uměním a hudbou,“ vysvětlila Regina Kudláčková ze Střední lesnické školy v Hranicích.

Základní škola Šromotovo v Hranicích. Ilustrační foto.
Ke stávce se v Hranicích připojí tři základní školy. Mateřinky budou fungovat


Vyjížďka je určena pro všechny obyvatele Hranic, kterým se tak symbolicky připomíná, že je jejich město spojeno s tradicí lesnictví a myslivosti. Střední lesnická škola je jediná na Moravě a je také jednou z nejstarších ve střední Evropě.

Hubertská jízda je předzvěstí Hubertské zábavy, která se koná v sobotu 25. listopadu od 19.30 hodin v hranické sokolovně. Program láká nejenom na tradice spojené s mysliveckým duchem, ale také na polonézu nebo stužkování čtvrtých ročníků.

Stužkování bez restrikcí

„Letošní maturanti byli v prvních dvou letech středoškolského studia zasaženi vlnou restrikcí vlivem koronavirové pandemie. Jsou tak rádi za každou akci, která se jim povede,“ doplnila třídní učitelka jedné z maturitních tříd Regina Kudláčková. Novinkou bude půlnoční překvapení pod taktovkou posledních ročníků.

Součástí lesnického plesu je každoročně bohatá tombola, která zahrnuje zhruba 150 cen. „I letos se mohou návštěvníci těšit na hodnotné ceny, jako je například elektronika, domácí spotřebiče, zvěřina, dárkové poukazy nebo pracovní nářadí,“ uvedl spoluorganizátor tomboly Aleš Skotnica, který upozornil, že tombola se dělí na tři části.

V tombole lze vyhrát jelena nebo kance

Do věcné loterie je slosovatelná každá zakoupená vstupenka. Dále si mohou výherci odnést přímé ceny či si při odbíjení půlnoci počkat na losování hlavních cen – loveckých kořistí. „Do tomboly jde celkem deset kusů spárkaté zvěře, tedy jelení, srnčí, dančí a kančí, poté zvěř pernatá, jako jsou bažanti a nějací zajíci,“ připomněla Regina Kudláčková.

Zvěřina je lovena v týdnu Hubertské zábavy

„Všechny ulovené kusy jsou veterinárně zkontrolované,“ řekla Martina Čechová z pořadatelského štábu. Ani milovníci zvěřiny a dobrého jídla nepřijdou zkrátka. Personál jídelny lesnické školy připraví výběrové pokrmy ze 100 kg uloveného masa. V průběhu večera tedy mohou hosté ochutnat například dančí medailonky, kančí řízky nebo jelení guláš.