Jejich počínání nezůstalo bez povšimnutí. Minulý týden převzali oba mladíci z rukou zlínského hejtmana Stanislava Mišáka ocenění Zlínského kraje za mimořádný čin.

Přibližně před měsícem srazil vlak ve stanici na malém vlakovém nádraží v Hranicích devatenáctiletého Jiřího Kálala.

Chlapec stál v okamžiku příjezdu za bezpečnostní čárou a vlak zachytil jeho batoh.

Děsivé události byli přítomni jeho kamarádi Pavel Frkal a Martin Rossner.

Ti neváhali ani vteřinu a zraněnému kamarádovi běželi ihned poskytnout první pomoc.

Zranění bylo hrozivé

Podle pracovníků záchranné služby svým včasným zásahem zachránili chlapci život.

„Neviděl jsem, jak se to stalo. Najednou jsem slyšel křik, tak jsem rychle běžel na místo a byl u něj jako první. Důležité je, že je Jirka v pořádku, a že nemá žádné následky," řekl dvacetiletý Pavel Frkal.

Právě jeho duchapřítomnost byla hlavním důvodem, proč se podařilo zraněného mladíka udržet ve stabilizovaném stavu až do příjezdu záchranné služby.

„Když jsem se k Jirkovi dostal, byl už v bezvědomí. Okamžitě jsem řekl, ať zavolají záchranku a přinesou obvazy. Poté mi přišli na pomoc Martin a ještě další dva muži," objasnil.

Zraněný chlapec utrpěl při pádu otevřenou frakturu lebky.

„Společnými silami jsme se tlakovými obvazy snažili co nejvíce zastavit krvácení. Důležité bylo také držet Jirkovi otevřenou čelist, aby mohl vykašlávat krev, a abychom mohli kontrolovat, jestli mu nezapadl jazyk," prozradil Pavel Frkal.

„Oba chlapci jednali naprosto duchapřítomně a navzdory tomu, že zranění jejich kamaráda bylo hrozivé, okamžitě mu poskytli první pomoc a udrželi zraněného při životě do příjezdu rychlé záchranné služby," uvedla tisková mluvčí Zlínského kraje Renata Janečková.

Nominace díky paní z nádraží

Přesto, že k incidentu došlo v Hranicích a všichni jeho aktéři v tomto městě také žijí, ocenění zachráncům neudělil Olomoucký, ale právě Zlínský kraj.

„To z toho důvodu, že chodíme na školu do Valašského Meziříčí. Paní, která pracuje na nádraží, volala do školy naši ředitelce, a ta nás nominovala na ocenění za mimořádný čin," objasnil student Střední průmyslové školy stavební ve Valašském Meziříčí.

Za mimořádné chování se hrdinnému zachránci dostalo nejen oficiálního ocenění, ale také uznání jak od spolužáků tak přátel.

„Když jsem přišel domů celý špinavý a zakrvácený, mamka byla v šoku. Tak jsem ji řekl, že jsem zachraňoval kamaráda. Mamka se rozbrečela a hned to volala taťkovi. A kdo ví komu ještě," uzavřel s úsměvem Pavel Frkal.

David Král