Akci předcházelo několik společných cyklistických výletů, na kterých si přes sto účastníků nechalo vyplnit soutěžní průkazy a otisknout razítka. Soutěž probíhala od dubna do září.

Cyklisté si nejprve vyzvedli soutěžní průkaz v hranickém informačním centru, pak projeli všechny cyklotrasy, nasbírali osm razítek a odpověděli na třináct otázek. Průkaz museli odevzdat nejpozději do poloviny září na Městském informačním centru v Hranicích.

Letošní ročník navázal na dvě předchozí úspěšné sezony. Krajánci odstartovali sobotní vyjížďku na Šromotově náměstí, odkud se na kolech dopravili do Skaličky.

Cestou se zastavili v Teplicích nad Bečvou, kde zhlédli část programu ke Dni srdce, který v lázních po celý den probíhal. S otevřenou náručí vítal účastníky vyjížďky pan Červek ve dveřích svého větrného mlýna. Všichni tak se zájmem poslouchali výklad nejen o historii, ale i o současnosti dřevěného mlýna ve Skaličce.

„Mlýn ve Skaličce stojí už 219 let, ve skutečnosti je ale přibližně dvakrát starší. Pradědeček jej zakoupil a věnoval prababičce jako svatební dar,“ informoval návštěvníky mlýna jeho majitel Antonín Červek. „Větrný mlýn tak byl na dvanácti koňských vozech převezen z Dřevohostic sem do Skaličky. Jeho cena se dá jen těžko vyčíslit,“ dodal mlynář.

Z důvodu nepříznivého počasí pokračoval další program pod střechou Sokolovny. Všichni, kteří v předepsaném termínu odevzdali vyplněný soutěžní průkaz byli nejprve pasováni do Cechu mlynářského regionu Hranicko.

„Letošního ročníku Mlynářského krajánka se účastnilo 105 cyklistů. Jsme rádi, že se nám opět podařilo přilákat nové zájemce o historii mlynářství na Hranicku,“ sdělil hlavní organizátor soutěže František Kopecký.

„Objel jsem všechny trasy, což se mi povedlo letos poprvé. Překvapilo mě, že se akce úspěšně zúčastnilo tolik lidí,“ nechal se slyšet Antonín Raška z Lipníka nad Bečvou.

Ten se tak stal mlynářským práškem. Ti, kteří se soutěže účastnili podruhé, obdrželi hodnost tovaryše, nejzkušenější se mohou pyšnit titulem mládka. Na hřišti před Sokolovnou poté proběhla soutěž v jízdě zručnosti. Děti, které měly chuť si zasoutěžit, byly rozděleny do několika kategorií. Sladká odměna se nakonec dostala na všechny.

Do Skaličky v sobotu přijeli i čtrnáctiletí chlapci z Blanska, kteří jsou mistry v oboru bike trialu. Své vystoupení, při kterém se divákům tajil dech, předvedli nejprve venku, pak za asistence místních dobrovolníků na svých kolech skákali i uvnitř Sokolovny.

V závěru dne přišlo na řadu losování o hodnotné ceny. Nechyběly například igelitové tašky s dárkovým materiálem od sponzorů akce, poukazy na slevu v cykloprodejně, cyklistické vybavení nebo také poukaz na slevu do autoškoly.

„Vyhrál jsem nástavec na vysavač a jako každý jsem obdržel pamětní list,“ řekl Michal Buksa.

Ceny byly tedy vskutku různorodé. „Jsem rád, že jsem se soutěže zúčastnil a už teď se těším na příští rok,“ dodal jeden z mladších účastníků soutěže. Do seznamu zpřístupněných mlýnu na Hranicku by se v dohledné době mohl zapsat i další mlýn.

„Větrný mlýn v Porubě by byl jistě další velkou atrakcí mlynářské cyklotrasy, zatím však čeká na opravu. Není jasné, kdy sežene městys Hustopeče dostatečné finanční prostředky, které jsou nutné pro jeho zpřístupnění,“ sdělil František Kopecký.

Organizátoři soutěže budou během podzimu přemýšlet, jak by mohli soutěž pro příští rok zatraktivnit, aby se zapojilo ještě více zájemců, než letos.