Na první společný výlet vyrazí cyklistická výprava v sobotu 18. dubna. Jako první mlynářští krajánci vyrazí severně od Hranic.

Trasa výletu vede přes Velkou, Lhotku a Boňkov na Potštát, kde nebude chybět prohlídka zámku. O čtyři týdny později, v polovině května, je naplánován druhý letošní výlet, který vede i kolem několika dodnes zachovalých mlýnů.

Bude možnost tak navštívit například Šťovíčkův mlýn v Polomi, Humplíkův ve Stříteži nad Ludinou a Hraniční s Družstevním v Nejdku. Ještě do začátku letních prázdnin projedou cyklisté další dva okruhy. Při prvním zavítají do Hustopečí nad Bečvou a navštíví dva větrné mlýny, v Porubě a ve Skaličce.

Druhý výlet zavede cyklisty k historickému dřevěnému mlýnu na vrcholu Partutovic. První víkend v září projedou zájemci okruh Záhoří, který je v letošním programu novinkou.

Kolařská sezona bude zakončena v rámci hodových slavností ve Stříteži nad Ludinou, které se konají 19. září. Zájemci, kteří se chtějí dozvědět řadu informací a zajímavostí z historie vodní a větrné energie na Hranicku, mohou jednotlivé okruhy objet i sami. „Soutěže se může zúčastnit prakticky každý. Devadesát procent tras vede po asfaltovém nebo zpevněném povrchu. Celková délka všech okruhů, tedy 130 kilometrů, také není nijak závratná, pokud se to rozloží na celou sezonu,“ sdělila Michaela Randáčková, projektová manažerka Hranické rozvojové agentury, která cyklovýlety organizuje.

Objet všechny trasy tedy mohou i rodiny s malými dětmi nebo pomalejší cyklisté. Ani v letošním ročníku Mlynářského krajánka nebude chybět soutěž s řadou atraktivních cen. Na některém z informačních center v Hranicích, Odrách, Valašském Meziříčí, Lipníku nad Bečvou a Přerově si stačí vyzvednout soutěžní průkaz, který krajánci vozí vždy s sebou.

Sbírají do něj totiž razítka z kontrolních stanovišť po cestě a také odpovědi na otázky, které vyčtou z informačních tabulí. Správně a kompletně vyplněný průkaz se na závěr odevzdá. Organizátoři připraví pasovací list do mlynářského cechu, připraveny jsou i desítky cen především se sportovním a cyklistickým vybavením. Informační centra ve vybraných městech kromě soutěžních průkazů nabízejí také mapy jednotlivých cyklotras a tematické publikace.

To vše je k dostání i v kanceláři Hranické rozvojové agentury. „Počet těch, kteří s námi nebo na vlastní pěst projedou všechny trasy, se rok od roku zvyšuje. Zatímco v roce 2007 to bylo kolem šedesáti lidí, počet účastníků loňského ročníku se již přehoupl přes stovku, což splňuje naše očekávání. Soutěž již má své pravidelné účastníky, a to i mimo náš region.

Chceme proto cyklotrasy více propagovat i za hranicemi našeho regionu,“ podotkla Randáčková. Všechny tři cyklistické okruhy v okolí Hranic zůstávají pro letošní sezonu nezměněny. Připravuje se však změna prvního okruhu, a to v souvislosti s vydáním nových map, které zobrazí všechny cyklotrasy v regionu, nikoliv jen ty mlynářské. „Nová cyklomapa bude k dispozici ještě během letošního roku, kdy také chceme zprovoznit cykloserver,“ uzavřela Randáčková.

Aktuality a novinky týkající se cyklistických výletů a podzimního slavnostního vyhlášení jsou také na www.regionhranicko.cz/cyklotrasa