Soutěž zahrnuje jednotlivá zastavení, na kterých mohou účastníci v průběhu sezony sbírat razítka a mohou odpovídat na otázky z mlynářské historie.

Pokud splní všechny podmínky, jsou na konci sezony pasováni na Mlynářské krajánky.

Pravidelní účastníci se navíc mohou stát Mlynářskými pantáty, což je v rámci soutěže vůbec nejvyšší ohodnocení.

„Krajánci odstartují jako tradičně ze Šromotova náměstí v Hranicích a mlynářskou regionální cyklotrasou s názvem Po stopách využívání vodní a větrné energie se vydají přes Teplice nad Bečvou a Ústí do Skaličky, kde je čeká návštěva Červekova větrného mlýna," popsala trasu projektová asistentka Hranické rozvojové agentury Olga Vilímková.

Krajánci na kolech pak cestu zakončí v Hustopečích nad Bečvou, kde budou hosty slavnostního otevření sezony na místním zámku. Součástí této akce bude mimo jiné i výstava automobilových veteránů, kteří přijedou spanilou jízdou z letiště v Drahotuších. Právě tam se koná Mezinárodní setkání historických vozidel a letadel do 1980.

V tento den se otevře také Řeznické muzeum na hustopečském zámku, ani to však pro Krajánky nemusí být vše.

„Na zpáteční cestě mohou účastníci využít Otevření lázeňské kolonády 2012 v Teplicích nad Bečvou, kde se mohou podívat na Módní přehlídku letních, sportovních a společenských oděvů, na Loutkovou pohádku O Budulínkovi a další zajímavosti bohatého programu," uzavřela Olga Vilímková.