Radnice však ohledně osmi přemístitelných buněk, které jsou nyní ve městě k dispozici, žádné výraznější změny nechystá.

„Takových toalet jsem využila jen jednou na festivalu, tady ve městě ale nikdy. Drží se tam smrad a nejsou příliš hygienické," řekla paní Monika z Hranic. „Já je nepoužívám ani když děláme na stavbě. To radši nasednu do auta a jedu někam do restaurace," odpověděl na dotaz Petr, další z respondetů.

Možná právě přehlížení takovýchto zařízení či jejich nadbytečnost láká vandaly a osoby bez střechy nad hlavou.

„Poměrně často se stává, že někdo ukopne záchodovou desku nebo poničí jinou součást toalet. Jindy tam zase přespávají bezdomovci," popsal problémy mistr místních komunikací Jiří Šindler z městského podniku Ekoltes Hranice, který tato sociální zařízení v Hranicích spravuje.

I přespání osob bez domova a následný zápach tak může jiné obyvatele od využití sociálních zařízení odradit. I přes neuspokojivou situaci se ale v dohledné době žádná jiná alternativa neplánuje.

Výstavba toalet při opravě zahrady 

Město sice investovalo na letošní rok přes 27 tisíc korun na opravy veřejných toalet ve městě, tyto peníze jsou ale určené jen pro pravidelné udržovací práce.

„Půjde o běžné opravy nějakých poškozených částí a doplnění chemických přípravků či vybavení. Nějaké velké problémy s těmito toaletami nemáme. Navíc město doposud nemá vhodné prostory pro jiné typy veřejných záchodů," konstatoval ředitel Ekoltesu Hranice Milan Vinkler.

Jediná větší změna v této souvislosti tak nastane na městském hřbitově. Ke stávajícím osmi mobilním toaletám tak přibyde jedna další.

„Stávající sociální zařízení už tam je v katastrofálním stavu, takže právě tam dojde k výměně. Dosavadní toaleta bude vyřazena a nahradí ji mobilní záchod," doplnil Jiří Šindler.

I radnice přiznává, že dostupných veřejných toalet je ve městě velice málo.

Například toalety v přízemí hranického zámku jsou volně přístupné jen v době provozní doby městského úřadu, poté se dají odemknout pouze takzvaným euroklíčem.

„Výstavba veřejných toalet se plánuje i v návaznosti na rekonstrukci zámecké zahrady v Hranicích. V centru města by se tím situace měla podstatně zlepšit," sdělil radniční mluvčí Petr Bakovský.