„Tuto zmenšeninu skutečného větroně, který létal v roce 1936 a 1937, jsem postavil podle vlastních plánů. Jedná se o přesnou zmenšeninu, včetně veškerých detailů," představil svůj model Miroslav Burian a pokračoval.

„Váží to nějakých osm až devět kilogramů, skutečný větroň byl přibližně třikrát větší. Modeluju celý život, ale těm větším modelům se věnuju řekněme dvacet let," řekl dále. „Ostatní modely jsou pěkné, účastním se akce každý rok, takže vím, že jsou zde vždy velice zdařilé kousky," ocenil Miroslav Burian práci svých kolegů.

Ačkoliv na drahotušském letišti opět foukalo o něco více, než by bylo pro tuto akci vhodné, nejednalo se o zásadní problém.

„Vítr je trošku silnější, než by bylo ideální. Nejlepší by byla rychlost kolem tří až čtyř metrů za sekundu, dnes máme tak šest metrů za sekundu," objasnil Miroslav Burian.

Akce Modelářského klubu Aeroklubu Hranice trvala od deseti hodin ráno až do večera.

Hlavní bod programu představovaly komentované ukázky rádiem řízených modelů letadel, vrtulníků, aut a parašutistů. Diváci se mohli zúčastnit prohlídky stojánků modelů.

Připraveny byly také drobné soutěže a tombola, z níž si vítěz jako hlavní cenu odnesl poukázku na vyhlídkový let.

„Určitě je se na co dívat. Vystoupení, která jsme zatím viděli, byla skvělá. Nejsme žádní experti, jenom laici, ale i tak se nám to líbí," řekla jedna z návštěvnic akce.

David Král