„Když se mě mamka ve srandě zeptala, jestli nemám nápad na nějaký rodinný byznys, že už ji to v práci nebaví, tak jsem přišel s tímhle," říká Jan Dietl o vzniku nápadu na vytvoření vlastní značky Aviator Guitars v létě 2013.

„Všechno o výrobě jsem si našel na internetu a zkrátka se do toho pustil. Samozřejmě, ze startu se objevovaly chybičky, ale že bych vyráběl vyloženě šmejdy, tak to určitě ne," hodnotí začátky své práce.

„Dílnu jsem začal dělat minulý rok v lednu a od března stavím. Taťka byl ze začátku trochu skeptický, protože mě zná, a ví, že v minulosti jsem u ničeho moc nevydržel. Ten nápad se rodičům ale líbil. Tehdy mi v podstatě řekli něco ve smyslu, že kdybych řekl, že bych chtěl někde v nějaké pekárně šoulat rohlíky, tak by mě poslali do háje. Ale že tenhle plán je tak šílený, že se to zkusit musí," oceňuje podporu ze strany rodiny.

„Teď jsem dokončil třináctou kytaru. Takže je to zatím tak jedna za měsíc. Byl bych rád, kdyby se to měsíčně ustálilo třeba na třech kusech," přeje si. V tuto chvíli však musí řešit kromě samotné výroby i řadu jiných věcí.

„Přijímat objednávky, shánět dodavatele dřeva, připravovat na počítači návrhy. Pak to vyfrézovat, obrousit, začistit, nalakovat, opražcovat. Je toho vážně hodně. V budoucnu bych se chtěl věnovat především té obchodní stránce," říká.

V Hranicích má podle vlastních slov dobré zázemí, jinak jej tu ale v podstatě nic nedrží.

„Přemýšlím, jak to bude všechno nejlepší do budoucna. Ale určitě bych chtěl zachovat tu exkluzivitu, to, že je každá kytara originál. Proto nemám ambici zkoušet dostat své výrobky do nějakých hudebních řetězců či podobných," zmínil. Jeho kytary už využívají například muzikanti z Dánska či USA.

A kde se u absolventa podnikové ekonomie na Anglo-americké vysoké škole v Praze vzala ambice vyrábět hudební nástroje?

„Od malička jsem měl blízko k ruční práci. Taťka je modelář, takže jsem k tomu byl tak nějak vedený," prozradil Jan Dietl. 

Autor: David Král

Jan Dietl

O mojí činnosti: Pod vlastní značkou vyrábím zakázkové kytary

Věk: 24 let

Hobby: Hra na kytaru, filmy, Play Station

Sen: Zdokonalit to co dělám

Motto: Kdo chce podnikat, neměl by za tím vidět jen peníze