Svá ocenění převzali laureáti před zraky veřejnosti slavnostně ve středu 23. ledna na městském úřadě.

„Tato cena vznikla proto, abychom mohli ocenit osobnosti, které v oblasti kultury, sportu či práce pro naše město, odvedli opravdový a výjimečný kus práce. Mezi tyto osobnosti bez diskuze patří i dnešní ocenění, sourozenci Heinovi a pan Mojmír Chuda,“ pronesl na úvod slavnostního setkání starosta města Hranice Jiří Kudláček.

Společnou cenu za sourozeneckou dvojici následně převzal Milan Hein, Marta Skarlandtová se z rodinných důvodů nemohla předávání zúčastnit.

„Z ocenění máme s Martou opravdu velkou radost, bohužel sestra dnes dorazit nemohla. Když se ale zamyslím, tak z naší rodiny, by si tuhle cenu určitě nejvíc zasloužil náš táta, který byl opravdu nesmírný hranický patriot,“ zavzpomínal Milan Hein na svého otce Waltera, který v Hranicích mimo jiné založil úspěšný boxerský oddíl.

Právě zakládání úspěšných organizací není cizí ani Milanovi, který v roce 1995 přivedl na svět populární pražské divadlo Ungelt.

„Jsem rád, že jsem s Hranicemi stále ve spojení, a to právě díky mému divadlu, které zde pravidelně jezdí s našimi představeními,“ řekl dále úspěšný herec, moderátor či publicista.

Marta Skarlandtová se pro změnu nesmazatelně zapsala jako dlouholetá hlasatelka České televize, v níž působila také jako překladatelka, scénáristka či moderátorka.

„Ještě jsem si teď vzpomněl, že nejslastnější chvíle mého dětství v Hranicích byly procházky kolem břehů Bečvy, kam jsme chodili s nejlepším kamarádem Petrem Čepickým. Vyprávěli jsme si o tom, že já sním o kariéře divadelníka a on režiséra, což se nám nakonec oběma podařilo. Tak přeji všem současným patnáctiletým klukům a holkám, aby si to taky špacírovali podél Bečvy a snili o tom, jak naloží se svým životem,“ uzavřel svou řeč Milan Hein.

Ředitelem více než 25 let

Další oceněnou osobností se poté stal Mojmír Chuda.

„Je mi ctí, že moje jméno bude zařazeno mezi jména významných osobností tohoto města. Ať už sourozenců Heinových, kterých si velice vážím, tak všech ostatních,“ neskrýval radost Mojmír Chuda, jenž působil jako ředitel místní Základní umělecké školy od roku 1992.

„Po šestadvaceti letech jsem školu minulý rok předal zde kolegovy Miroslavu Smrčkovi, a myslím si, že v dobré kondici. A chtěl bych tak do budoucna popřát všem, ať se nadále krásně daří,“ doplnil novopečený držitel Ceny města.

Právě zmíněný Miroslav Smrčka vyjádřil Mojmíru Chudovi své osobní díky.

„Nejvíce si cením toho, že jsem měl od pana Chudy vždy naprostou svobodu, v dosažení daných cílů. Právě svoboda je totiž pro všechny umělce to nejdůležitější. Za všechny pedagogy bych vám tedy chtěl ještě jednou za vše hrozně moc poděkovat,“ řekl současný ředitel ZUŠ směrem k svému předchůdci.

Během čtrnáctileté historie Cenu města obdrželi například galeristka Anna Musilová, hudebník Václav Vlasák nebo kolektiv potápěčů České speleologické společnosti. V minulém roce udělila radnice dvě ocenění. Za kulturní činnost jej převzal Bronislav Ludmila, za svůj podíl na rozvoji města pak Jaroslav Sedláček.