Knižní hity 2015

Knihovna města Olomouc

1. Paula Hawkins: Dívka ve vlaku

2. Marie Doležalová: Kafe@cigárko

3. Anthony Doerr: Jsou světla, která nevidíme

4. John Green: Papírová města

5. E. L. James: Padesát odstínů šedi

6. Jonas Jonasson: Analfabetka, která uměla počítat

7. Andrzej Sapkowski: Zaklínač

8. David Lagercrantz: Dívka v pavoučí síti

9. Kateřina Tučková: Žítkovské bohyně

10. Jojo Moyes: Dívka, jíž jsi tu zanechal

Městská knihovna Prostějov

1. William Shakespeare: Romeo a Julie

2. Moliére: Lakomec

3. Táňa Keleová-Vasilková: Manželky

4. Simona Kontová: Matka v krizi

5. Vlastimil Vondruška: Ďáblův sluha

6. Jonas Jonasson: Analfabetka, která uměla počítat

7. E. L. James: Padesát odstínů šedi

8. Kateřina Tučková: Žítkovské bohyně

9. Stieg Larsson: Muži, kteří nenávidí ženy

10. Martina Formanová: Případ Pavlína

Městská knihovna Přerov

1. Lenka Chalupová: Pomněnkové matky

2. Táňa Keleová-Vasilková: Lék na smutek

3. Magda Váňová: Ať myši nepláčou

4. E. L. James: Padesát odstínů šedi

5.6. Táňa Keleová-Vasilková: Druhá

5.6. Táňa Keleová-Vasilková: Dva životy

7. Táňa Keleová-Vasilková: Manželky

8. Táňa Keleová-Vasilková: Lži

9. E. L. James: Padesát odstínů temnoty

10. E. L. James: Padesát odstínů svobody

Městská knihovna Hranice

1. Moliére: Lakomec

2. Jonas Jonasson: Analfabetka, která uměla

počítat

3. Evžen Boček: Poslední aristokratka

4. Domink Dán: Uzel

5. Jaroslava Černá: Sedmého sedmý

6. Jonas Jonasson: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

7. Jennifer Probst: Manželská smlouva

8. Kateřina Tučková: Žítkovské bohyně

9. Vlastimil Vondruška: Msta písecké panny

10. Jaroslava Černá: Johana z Rožmitálu

Městská knihovna Šumperk

1. Simona Monyová: Konkurz na milence

2. William Shakespeare: Romeo a Julie

3. Moliére: Tartuffe

4. Simona Monyová: Milostná strategie

5. Simona Monyová: Srdceboly

6. Ernest Hemingway: Stařec a moře

7. Kateřina Tučková: Žítkovské bohyně

8. Joy Fieldingová: Jane utíká

9. Barbora Hrůzová: Dlouhé stíny

10. Jiřina Tejkalová: Já a štrúdl

Knihovna Vincence Priessnitze, Jeseník

1. Karel Jaromír Erben: Kytice

2. William Shakespeare: Romeo a Julie

3. E. L. James: Padesát odstínů šedi

4. Radek John: Memento

5. Stieg Larson: Muži, kteří nenávidí ženy

6. Eduard Petiška: Staré řecké báje a pověsti

7. Ota Pavel: Zlatí úhoři

8. James Patterson: Dokonalá iluze

9. Michal Viewegh: Báječná léta pod psa

10. Ivan Úlehla: Umění pomáhat

---

Zajímavé regionální knižní tipy

Generál Karel Lukas

Jiří Friedl

Kniha věnovaná českému vlastenci, generálu Karlu Lukasovi, vyšla před několika dny. Její autor, historik Jiří Friedl, v ní přiblížil dramatický životní příběh rodáka z Brníčka na Šumpersku. Karel Lukas se z legionáře vypracoval na důstojníka generálního štábu. Významným způsobem se podílel na budování československého pohraničního opevnění. V březnu 1939 se zapojil do domácího odboje, ale musel odejít do zahraničí, protože mu bylo gestapo na stopě. Podílel se na vybudování československé armády ve Francii a působil ve Velké Británii, zažil bitvu u El Alameinu, stal se československým vojenským přidělencem ve Spojených státech a Kanadě. Komunistům ale byl trnem v oku. Když ho zatkla Státní bezpečnost, její příslušníci dům doslova vyrabovali. Karel Lukas zemřel na následky brutálního bití v pankrácké věznici 19. května 1949, o měsíc dříve než jeho přítel a další oběť komunistického režimu Heliodor Píka.(mik)

Pod pásy tanků, pod křídly letadel

kolektiv autorů

Poslední chvíle druhé světové války na Prostějovsku, den po dni, doplněné doposud nezveřejněnými fotografiemi a vzpomínkami pamětníků. To vše zobrazuje nová kniha Pod pásy tanků, pod křídly letadel, kterou sepsali nadšenci historie z klubu vojenské historie Dukla ve spolupráci s historiky a pamětníky z prostějovského regionu. Kniha z pera Zdeňka Bezrouka, Jaroslava Dvořáka, Jaromíra Kouřila a Radka Kirchnera vyšla v roce 2015, ale slavnostního křtu se dočkala až začátkem února letošního roku. „Historie je naše celoživotní vášeň, takže potřebné informace k sepsání knihy jsme sbírali už po mnoho let. Samotná realizace knihy nám zabrala zhruba jeden rok," řekl jeden ze čtyř autorů nové publikace Jaroslav Dvořák s tím, že kniha se dočká i svého pokračování. (dm)

Od lovců mamutů k cihle

Jiří Lapáček, Zdeněk Schenk a Jiří Mikulík

Ucelená publikace, která se věnuje nejen historii slavného archeologického naleziště v Předmostí, ale i proměně této bývalé hanácké vesnice. „Kniha má dvě části. V té první se archeologové zabývají významnými objevy z období lovců mamutů, druhá pojednává o historii obce od první písemné zmínky až po současnost," přiblížil historik a ředitel Státního okresního archivu v Přerově Jiří Lapáček. Podstatnou část tvoří fotografie, mapy a plány, které ilustrují, jak Předmostí postupně měnilo svou tvář. (pu)

Josefův pivovar

Zlata Svozilová

Román o životních osudech zakladatele litovelského pivovaru Josefa Svozila. Román se téměř dobrodružně vrací až do poloviny devatenáctého století a v popředí stojí osudy autorčina dědečka Josefa Svozila (18471931). Svozil ztělesňoval ideál muže podnikání, osvěty a politiky své doby. Román však nejen zachycuje Svozila jako výjimečnou osobnost, ale barvitě líčí především pohnutou rodinnou historii a život v dobách, kdy se politicky, kulturně a podnikatelsky vzmáhal český živel. Ve druhé části románu se pak autorka soustředí na dramatické osudy dvou sestřenic během druhé světové války. (vad)

---

Elektronické knihy nezpůsobily v Česku revoluci, ale spíše evoluci

Olomoucký kraj -  Oblíbili jste si také knihy v elektronické podobě? Nebo stále preferujete mít knížku fyzicky v ruce, listovat v ní a cítit její vůni? Jak se e-knihám daří na trhu, prozradil v rozhovoru pro Deník ředitel nakladatelství Computer Media Pavel Navrátil.

Nakladatelství sídlí v Prostějově a jako jedno z prvních vydavatelských domů představilo českému trhu knihy v elektronické podobě. Kromě knih se zaměřují také na nástěnné obrazy, videopříručky nebo školicí kurzy.

S elektronickými knihami jste na český trh přišli jako jedni z prvních vydavatelů. Jak se vyrovnáváte s rostoucí konkurencí?

Když elektronické knihy do Česka vstupovaly, nakladatelé i knihkupci se možná až panicky obávali, jak to pohne s tuzemským knižním trhem. Ukázalo se ale, že elektronické knihy u nás zdaleka neměly takový razantní nástup jako v některých západních zemích. Je tu samozřejmě znatelná dlouhodobě pozvolna rostoucí poptávka po elektronických knihách, ale tyto zatím prakticky nijak nekonkurují tištěným titulům, spíše je doplňují. Trh elektronických knih tak nezpůsobil v Česku revoluci, ale spíše pozvolnou evoluci.

Pozorujete pokles prodeje tištěných knih s rostoucím zájmem o knihy v elektronické podobě?

Určitě ne. Knižní trh se samozřejmě dlouhodobě vyvíjí. Obecně nakladatelům dlouhodobě pozvolna klesají náklady na jeden titul to je jev patrný všude ve světě. Nakladatelé to obvykle kompenzují širší nabídkou svých titulů anebo větší a hlubší specializací.

Co podle vás lidi na e-knihách láká? Jaké si myslíte, že jsou jejich výhody a nevýhody?

Elektronické knihy nabízí řadu možností, které u běžné knihy nenajdete. Do jedné jediné čtečky e-knih, která váží zhruba půl kila, můžete nahrát klidně i stovky knih. Čtečku si můžete vzít kamkoliv a mít tak celou vaši knihovnu po ruce kdekoliv. To přirozeně s tištěnými knihami nelze. V elektronických knihách obvykle můžete fulltextově vyhledávat nebo vytvářet záložky. Určitou výhodou e-knih je obvykle i mírně nižší cena, která může čtenáře motivovat ke koupi. Na druhou stranu je potřeba čtečku e-knih jako každé jiné elektrotechnické zařízení někde nabíjet, displeje čteček nebo tabletů také nemusí pro dlouhodobé čtení vyhovovat každému čtenáři a může zatěžovat jejich oči. Práce se čtečkou či tabletem rovněž vyžaduje sice minimální, ale přesto určitou úroveň technické zdatnosti, což může být určitý problém zejména pro nejstarší generaci uživatelů.

Zmínil jste cenu elektronických knih. Proč nejsou e-knihy výrazně levnější než klasické papírové knihy?

To je často diskutované téma. Z pohledu čtenáře je logické, že když nakladateli odpadnou náklady na tisk knihy, tak by elektronická kniha měla být výrazně levnější než kniha tištěná. Ano, do určité míry samozřejmě tisk papírové knihy ovlivňuje cenu. Je potřeba si uvědomit, že nakladatel musí před vydáním profinancovat autorské honoráře, ilustrace, korektury, zlom a sazbu a také redakční práce. A to jsou fixní náklady bez ohledu na to, v jaké podobě pak kniha vyjde.

Chystáte pro své čtenáře na měsíc březen, jakožto Měsíc knihy, speciální slevy?

Ano, během celého března budou jak na našich stránkách www.computermedia.cz, tak na produktových portálech www.naucnekarty.cz poměrně výrazné slevy na většinu našich titulů.

Myslíte si, že lidé už nečtou tolik jako dříve?

Podle mého názoru lidé čtou stejně. Otázkou ale je, co. V dnešním informačně přesyceném světě je velmi jednoduché otevřít webové portály, zpravodajství, blogy a číst spousty informací, které jsou na první pohled velmi přitažlivé, ale vlastně mnohdy člověku nic nedávají a v ničem ho neobohacují.

Autorka: MIRKA JAKUBCOVÁ