Online reportáž

Podle nařízení vlády budou základní, střední a vysoké školy uzavřeny od středy 11. března. Doma tak zůstanou i žáci a studenti škol v Hranicích.

„Od tohoto dne až do odvolání tak bude mimo provoz základní škola a školní družina. Mateřská škola bude nadále v provozu," sdělil v úterý kolem poledne ředitel ZŠ Šromotovo Radomír Habermann s odkazem na skutečnost, že mateřských škol se opatření netýká.

„Školní jídelna bude zajišťovat stravování pouze pro mateřskou školu. Všichni ostatní strávníci tak mají hromadně odhlášené obědy, není nutné volat jednotlivě," uvedl dále ředitel.

Co je koronavirus?Zdroj: Deník

Na výcvik děti nepojedou

Zrušeny jsou také všechny akce pořádané školou, které měly v nejbližších dnech proběhnout. Jedná se například o lyžařský výcvik.

„Sledujte prosím webové stránky školy nebo města Hranice, kde budou k dispozici aktuální informace. Děkujeme za pochopení," požádal Radomír Habermann rodiče a žáky.

„Rozhodnutí vlády sice chápu, ale nesmírně mi to zkomplikovalo situaci. Doma mám prvňáčka, v práci si budu muset vzít ošetřovatelské volno, babičku na hlídání bohužel nemám, a navíc jsem samoživitelka,“ povzdechla si šestatřicetiletá žena z Hranic.

Na základě úterních informací sáhne k opatřením také hranická radnice. „Řídíme se nařízením vlády. Kromě toho bude od zítřka 11. března uzavřena plovárna Hranice," vyjádřil se mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

Chráníme seniory

Město bude občany o aktuálním vývoji informovat prostřednictvím webových a facebookových stránek.

Od 6. března platí zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních hranické nemocnice. Stejný krok učinil na začátku března také Domov seniorů.

V úterý se k zákazu návštěv připojily rovněž lázně Teplice nad Bečvou. Právě dlouhodobě nemocní a lidé staršího věku jsou totiž podle lékařů nejohroženějšími skupinami obyvatelstva v souvislosti s koronavirovou nákazou.

Ruší se řada akcí

Mimořádné opatření vlády se dotkne rovněž koncertů, karnevalů, plesů a divadelních představení chystaných v Hranicích i okolních obcích.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo kvůli koronaviru zákaz pořádání kulturních, sportovních i společenských akcí s počtem nad 100 osob.

Pořadatelé oficiálně zrušili tuto sobotu Vepřové hody v Býškovicích i Dětskou merendu v Hranicích.

„Vzhledem k okolnostem možných zdravotních problémů jsme akci zrušili a po uklidnění situace budeme řešit v náhradním termínu,“ informoval Deník v úterý ráno ještě před rozhodnutím Bezpečnostní rady státu starosta Býškovic Ladislav Lesák.

Podobně je na tom 13. ročník Dětské merendy, který se měl uskutečnit v sobotu v Zrcadlovém sále.

„Ano, karneval pro děti zrušit musíme, nebudeme nic riskovat. Karanténa by měla být ukončena 2. dubna, akce je tedy přesunuta na sobotu 4. dubna ve stejném čase od 13.30 hodin,“ uvedla Liběna Hrešková ze Spolku žen Rouské, který Dětskou merendu pořádá.

Výstavy, které jsou k vidění ve výstavních síních ve Staré radnici, Synagoze a Galerii severní křídlo zámku se nařízení netýká, expozice budou i nadále zpřístupněny veřejnosti.

„Tam nikdy není v jednu chvíli sto lidí, proto není důvod výstavy rušit. Zrušili jsme ale páteční koncert v Zámeckém klubu, a necháváme ty akce, kde víme, že bude pod sto lidí. U některých dalších budeme vyčkávat a postupně to budeme vyhodnocovat,“ řekla v úterý odpoledne ředitelka Městských kulturních zařízení Hranice Naďa Jandová.

Tento pátek se rovněž chystá vernisáž jedné z nejnavštěvovanějších výstav v Hranicích, a to Velikonoční výstava v Galerii M+M.

„Vernisáž rušit nebudeme, tady nebude určitě naráz více jak sto lidí,“ potvrdila majitelka hranické galerie Anna Musilová.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník