Troubenou Hubertskou mši uspořádali místní myslivci už podvanácté.

„Žádáme pomoc od svatého Huberta, našeho patrona, aby se nám myslivecká sezona podařila. Je to částečně i společenská událost, na které se sejde hodně lidí," řekl Radek Novotný, hospodář Mysliveckého sdružení Hejné Špičky. Po mši myslivci připravili pro hosty pestrý program.

Svatohubertské mše ve Špičkách

Den byl ale významný hned dvakrát – mši celebroval olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který při této příležitosti předal farníkům polychromovanou liturgicky funkční repliku historické dřevěné monstrance.

„Původní monstrance pochází z 15. století. V roce 1885 ji farář ve Špičkách předal olomouckému muzeu. Zrestaurovaný originál je teď ve vlastnictví muzea," přiblížil páter František Dostál.

Monstrance je ikonograficky a dekorativně zdobená prosklená schránka na noze a v katolickém kostele slouží k vystavování a uctívání svěcené hostie. Původní exponát ze Špiček patří nejen mezi celorepublikové, ale i evropské unikáty. Mimo svou historickou hodnotu i pro to, že je monstrance zhotovena ze dřeva a ne z obecných či vzácných kovů.

Originál monstrance zrestauroval Radomír Surma z Olomouce, který vytvořil pro Špičky i liturgicky funkční polychromovanou kopii s prosklenými dvířky z přední strany. Precizní byl ve výběru barev.Obec získala kromě barevné funkční kopie, také kopii současného originálu, který je bez dochovaných barev.

„Modrou barvu jsem našel na originále v malinkatých fragmentech na nodusu neboli ořechu, za který se monstrance drží. Dále jsem dohledal, že paprsky byly také modré. Barva byla provedená takzvaným azuritem, což je známý minerál, dalo by se říct na pomezí polodrahokamu," prozradil.

S tímto drahým materiálem pracovali malíři a sochaři již od středověku. Používali je pro malování rouch světců, zejména Krista a Panny Marie, ale také například na monstranci ze Špiček.

„Druhou výraznou barvou je červená, která je uvnitř schránky. Při liturgiích je uvnitř vložena hostie, ale ikonograficky také Kristova krev, a to díky této barevnosti. To už mladší a současné monstrance nemají, jsou kovové, stříbrné nebo zlaté, vykládané drahými kameny a průsvitnou schránkou s osazeným sklem či křišťálem z obou stran," doplnil informaci k unikátnímu předmětu, který teď bude používat místní farnost. (ina)